Przy stresującej pracy, zdrowa dieta nie redukuje wagi

Podróże służbowe, praca przy komputerze, zmiana trybu pracy – to wszytko powoduje, że możemy w pracy przytyć. A czy stres w pracy również powoduje, że tyjemy?

Niestety tak – stres to zwiększony poziom hormonu o nazwie kortyzol. Jego nadmiar prowadzi do bezsenności, zmniejsza odporność organizmu, zwiększa poziom degeneracji i rozpadu komórek w mózgu, uszkadza system krwionośny a przede wszystkim wzmaga apetyt – co wpływa na zwiększenie wagi. Mało tego, stres w pracy sprawia, że pracę lubimy mniej i jesteśmy w nią mniej zaangażowani. To zaś podwyższa poziom cholesterolu i stężenie trójglicerydów we krwi.

Co zatem robić by nie przybierać na wadze? Jeść więcej owoców i warzyw? Okazuje się, że niewiele to daje w sytuacji stresującej pracy. Osoby, które spożywają ich dużo, wcale nie są mniej otyłe niż osoby, które żywią się mniej zdrowo. Kluczem do sukcesu przy stresujacej pracy jest wysiłek fizyczny. Aktywność sportowa nie tylko pomaga spalić kalorie, ale również redukuje poziom hormonu stresu, bo możemy się w ten sposób „wyładować”.
źródło:urmc.rochester.edu