Dlaczego firmy lubią pracowników z polecenia?

Coraz więcej firm wprowadza możliwość polecania miejsc pracy w firmie swoim pracownikom. Takie programy (zwane referencyjnymi) polegają najczęściej na tym, że pracownik może polecić swojego kolegę do pracy i jeśli przejdzie on proces rekrutacji, pracownik dostaje premie bądź nagrodę. Dlaczego firmy – mimo tego, że muszą zapłacić premię – i tak chcą by pracownicy polecali innym swoją firmę jaką pracodawcę?

Przede wszystkim dlatego że firmie i tak się to opłaca. Z badań firmy Evolv przeprowadzonych na firmach, które wdrożyły programy referencyjne wynika, że aż 36% firm, które taki program mają, ostatnie stanowisko w firmie obsadziły właśnie dzięki systemowi poleceń. Program referencyjny daje dostęp do kandydatów, do których firma mogłaby nie dotrzeć normalnymi metodami – bardzo często zdarza się bowiem tak, że firma pozyskuje w ten sposób tzw. biernego kandydata – czyli osobę, która jest otwarta na zmianę pracy, ale nie wysyła CV w odpowiedzi na ogłoszenia. Jeśli jednak kolega zachwala prace w firmie, takie osoby decydują się wysłać CV.

Z badań wynika również, że pracownik pozyskany w ramach programu referencyjnego, jest bardziej stabilny – współczynnik rotacji u takich pracowników jest o około 13% niższy niż u pracowników pozyskanych do współpracy w tradycyjny sposób.

Z uwagi na to, że coraz więcej firm tego typu programy wdraża, warto zadbać o to , by twoi znajomi wiedzieli czym się zajmujesz – a nóż będziesz mieć jakąs ciekawą, nową opcję na pracę dzięki temu.

Tagi: