Czy wracać do pracy, z której odszedłeś?

Odszedłeś z pracy w pogoni za nową karierą? A teraz tęsknisz za byłą firmą i rozważasz powrót? Zanim zdecydujesz się podpisać nową umowę z tym samym pracodawcą, rozważ kilka ważnych kwestii i zadaj sobie kilka istotnych pytań – by nie popełnić błędu, który może zaważyć na Twojej karierze.

Dlaczego odszedłeś? Postaraj się przypomnieć sobie powody, dla których zrezygnowałeś z pracy, którą wykonywałeś. Jeśli zmieniłeś ją dlatego, że dostałeś nowe możliwości rozwoju lub lepsze warunki pracy, to powrót nie jest niczym złym (jeśli nowa praca okazała się jednak nie spełniać oczekiwań). Jeśli jednak powodem zmiany pracy była frustracja (kolegami, obowiązkami, szefem), to zastanów się, czy i tym razem nie zaczniesz szybko tej frustracji odczuwać.

Co cię frustrowało? Jeśli nie było takich rzeczy to super, ale jeśli z jakiegoś powodu narzekałeś na swoją pracę, to zastanów się czy jesteś w stanie to teraz zaakceptować (niekiedy myślimy, że trawa jest bardziej zielona u sąsiada – dopiero kiedy ją zobaczymy z bliska, tęsknimy za własnym ogródkiem).

Jakie plusy miała twoja poprzednia firma, które będzie trudniej znaleźć ci gdzie indziej? (bo może lepiej poszukać kolejnej pracy?)

Czy firma się rozwinęła? Jeśli nie było cię kilka miesięcy, trudno spodziewać się cudów, ale jeśli nie było cię przez kilka lat, to zobacz co w firmie się zmieniło – czy zatrudnia więcej osób, ma nowe rynki zbytu, rozwinęła się? Jeśli nie, to weź pod uwagę to, że na rozwój w jej ramach ponadto co udało ci się już osiągnąć, może być trudny.

Czy szef będzie ci ufał?W jakich warunkach się z nim rozstałeś? Czy jesteś pewien, że będzie cię traktował bez „bagażu” związanego z tym, że już raz zostawiłeś firmę?

fot.:Marcel Hol/sxc.hu

Tagi: