Coraz mniej aplikacji – rośnie bierność kandydatów do pracy

Specjaliści HR narzekają na to, że coraz trudniej znaleźć im odpowiedniego kandydata do pracy. Wynika to nie tylko z tego, że część specjalistów przebywa już za granicą ani też nie jest efektem nagłego zadowolenia z obecnej pracy. Przede wszystkim staliśmy się bardziej bierni – zamiast aktywnie szukać pracy, czekamy, aż praca znajdzie nas sama.

Z badań przeprowadzonych wśród specjalistów HR wynika, że największym wyzwaniem w ich pracy jest obecnie brak wystarczającej ilości aplikacji – na problem w tym obszarze skarży się prawie 30 HRowców. Na każde ogłoszenie o pracy przychodzi mniej CV niż jeszcze rok temu. O ile w lipcu 2013 roku pracy aktywnie szukało 39% specjalistów, to w tym roku, CV wysyła już tylko 27%.

Co to oznacza dla osób, które chcą zmienić pracę lub kierunek kariery? Przede wszystkim bierność innych kandydatów to większa szansa na to, że przebijemy się z naszą aplikacją. Warto zatem właśnie teraz zacząć przeglądać ogłoszenia i wysyłać CV – konkurencja jest mniejsza, a jesień, po okresie urlopowym to świetny czas na to, by rozejrzeć się za nową pracą, bo to właśnie teraz, firmy będą rozglądać się za nowymi pracownikami.

Tagi: