Na co być gotowym rozpoczynają pracę w start-upie?

rp_poczta-glosowa.jpgDostałeś propozycję pracy w nowo powstającej firmie typu start-up – czyli biznesie, który dopiero jest w fazie tworzenia? Gratulujemy! Zanim jednak przyjmiesz propozycję pracy zastanów się czy jesteś na tego typu pracę gotowy – różni się ona znacznie od pracy w stabilnej firmie z tradycjami czy korporacji. Praca w start-upie ma zarówno plusy jak i minusy – warto byś je poznał, zanim podejmiesz decyzję o zmianie czy rozpoczęciu pracy w takiej firmie.

Czym różni się start-up od normalnej firmy?

Przede wszystkim tym, że w start-upie wszystkich pracowników bardzo mocno łączy wizja biznesowa tego, do czego firma dąży. Każdy pracownik – niezależnie od stanowiska jakie zajmuje – wykonuje bardzo wiele obowiązków a jego zakres kompetencji nie jest do końca ustalony. Firma się zmienia i rozwija, a pracownicy zmieniają się wraz z nią. W start-upie nie ma miejsca na obijanie się – jest wytężona praca, która niekoniecznie przyniesie efekty – firma może nie osiągnąć sukcesu i cały wysiłek w jej budowanie pójdzie (w pewnym sensie) na marne. W pewnym sensie, bo bycie członkiem rozwijającego się biznesu daje doświadczenie, którego nie sposób przecenić.

 

Na co musisz być gotowy?

Biuro w garażu

Być może czasy „garażowych firm” odeszły już w niepamięć, ale firma na początku działalności rzadko kiedy ma fundusze na to, by otworzyć swoje podwoje w prestiżowym biurowcu w kosztownej lokalizacji. Początki to zazwyczaj jeden pokój, w którym wszyscy siedzą ramię w ramię. Często brakuje na niektóre sprzęty, a pracownicy zamiast na firmowe lunche przynoszą ze sobą kanapki. Na lunch zresztą często nie ma czasu.

Szerokie kompetencje

Od pracownika start-upu oczekuje się szerokich kompetencji i chęci do ciągłego uczenia się. Taka osoba musi również wykazywać się proaktywnością i inicjatywą – nikt nie ma czasu pokazywać jej palcem co ma robić. Zadaniem każdego jest wkładanie serca w każde działanie i umiejętność radzenia sobie w różnych sytuacjach. Nierzadko pracownik wykonuje pracę kilku stanowisk jednocześnie – w zależności od tego, co aktualnie jest potrzebne.

Konieczność robienia zadań poniżej kwalifikacji

W tego typu firmach nie ma (na początku) środków na to, by zatrudnić asystentkę czy osobę do sprzątania biura – robią to pracownicy. Nierzadko to szef pamięta o tym, że trzeba kupić kawę lub papier toaletowy. Jeśli trzeba zapakować towar do pudełek czy obdzwonić bazę klientów to robią to pracownicy bez narzekania i stwierdzenia „to nie moje obowiązki”.

Brak korporacyjnych dodatków pozapłacowych

Jesteś przyzwyczajony do dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, karty do siłowni czy darmowych lunchy? W start-upie raczej tego nie znajdziesz. Premie się zdarzają a szef nierzadko zamówi pizzę w piątkowe popołudnie, kiedy mimo tego, że już jest 19.00 nadal wszyscy siedzą przy biurach. Nie licz jednak na benefity takie, jakie dostaje się w korporacjach.

Ciągłe nadgodziny

Dynamika pracy i konieczność bardzo szybkiego działania wymusza od pracowników konieczność pracy na pełnych obrotach często również poza standardowymi godzinami pracy. Nadgodziny w tego typu firmie to standard. O firmie myśli się cały czas – również w weekend pod prysznicem.

Bycie na dnie

Nie każdy startup przekształca się w firmę na miare Google, Zappos czy Facebook. Większość upada nie dochodząc do punktu przełamania (czyli momentu, w którym firma jest w stanie na siebie zarobić). Podejmując się pracy w sart-upie musisz być gotowy na to, że któregoś dnia przyjdzie szef i powie „przykro mi moi drodzy, ale dłużej nie damy rady utrzymać się na rynku.”

Jakie są plusy pracy w firmie typu start-up?

Praca w start-upie to nie tylko nadgodziny i konieczność bycia specjalistą od wszystkiego (a także dbania przez specjalistę czy managera o to, by w toalecie był papier) – to również sporo zalet, które cenią sobie osoby lubiące pracę w tego typu firmach. Jakie to plusy?

Ogromna dynamika zmian

Każdy dzień pracy w start-upie rzeczywiście jest inny. Konieczność wypracowania efektywnego modelu biznesowego powoduje, że start-up stale się zmienia. Czasem takie zmiany dzieją się w ciągu kilku dni czy tygodni. Firma może dostać dofinansowanie i w ciągu kilku dni musieć zatrudnić kilkanaście osób, a może też być tak, że poprzedni model okazał się nierentowny i trzeba zmienić kierunek działania. Bez elastyczności, otwartości na zmiany (a tak naprawdę lubienia pracy w niestabilnym środowisku) nie będziesz z takiej dynamiki zmian zadowolony.

Możliwości błyskawicznego awansu

Firma typu start-up może w ciągu kilkunastu miesięcy rozwinąć się w kilkunasto- lub kilkudziesięcio- osobowe przedsiębiorstwo – zwłaszcza, jeśli korzysta z funduszy typu venture. Daje to ogromne możliwości awansu. Siłą rzeczy kierownikami zostają osoby, które były w firmie od początku. Poza tym rotacja w start-upach – ze wględu na to iż nie jest to praca dla wszystkich też jest spora. W efekcie, ten kto wytrzyma kilka czy kilkanaście miesięcy i dobrze rozumie produkt lub usługę może łatwo zostać kierownikiem czy menedżerem.

Zdobywanie nowych kompetencji

W odróżnieniu od korporacji, w której zdobywasz coraz większą specjalizację w określonym obszarze, w start-upie zarówno poszerzasz już posiadaną wiedzę, jak i błyskawicznie musisz uczyć się nowych rzeczy, które akurat stały się niezbędne. Na początku, firma nie ma funduszy na to, by zatrudnić specjalistów od wszystkiego – zatem to jej pracownicy muszą stać się specjalistami w maksymalnie wielu obszarach. To trudne, ale dla ludzi, którzy lubią wyzwania i chcą się uczyć niezwykłe doświadczenie.

Realny wpływ na kształt firmy

W początkującej firmie nie ma sztywnych reguł i zasad. Nie ma też kultury organizacji – tworzą ją ludzie niejako „na bieżąco” – w efekcie każdy pracownik, niezależnie od szczebla na jakim pracuje i tego czym się zajmuje ma bardzo duży wpływ na to, jak firma wygląda i w jaki sposób się w niej pracuje. To ci, którzy są na początku w firmie tworzą jej misję, wizję i politykę biznesową. Każde zdanie się liczy i każdego słucha się uważnie. Dla osób, które lubią mieć poczucie sprawwstwa jest to ogromny plus.

I co? Uważasz, że praca w start-upie jest dla ciebie? Zatem mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Od kilku lat ilość tworzonych start-upów rośnie i nigdy nie było tylu możliwości budowania firmy od zera co teraz.