Aplikacja, która powie ci, kiedy powinieneś się odstresować

Stres, jeśli trwa zbyt długo, przekształca się w stres chroniczny – jego największym minusem jest to, że przestajemy sobie zdawać sprawę z tego, że jesteśmy zestresowani – życie w nieustannym stresie wydaje się nam sytuacją kompletnie normalną. Jest to niezwykle zdradliwe, bo po jakimś czasie fakt, że jesteśmy mocno zestresowani objawia się problemami ze zdrowiem, a my nie wiemy, dlaczego jesteśmy chorzy.  Aplikacja MoodHacker dba o to, by do takiej sytuacji nie dopuścić.

Z perspektywy pracodawcy, pracownik żyjący w ciągłym stresie to bardzo kiepska inwestycja – jest mniej efektywny, częściej choruje i grozi mu wypalenie zawodowe. Aplikacja MoodHacker przeznaczona do śledzenia nastroju pracowników pozwalać ma na zapobieganie temu, by pracownik przekroczył swoją granicę tolerancji na stres. Na czym polega? Otóż pod koniec dnia każdy użytkownik aplikacji wprowadza do niej informacje dotyczące tego, jaki jest jego nastrój.  Wprowadza również dane dotyczące tego, jakie stresujące sytuacje i jakie przyjemności go dziś spotkały. Na tej podstawie, aplikacja ustala współczynnik stresu jakiemu poddany był pracownik i sugeruje mu nie tylko to, że powinien się odstresować, ale również to, jaką aktywność powinien podjąć by jak najszybciej i najefektywniej odpocząć. Aplikacja ma też możliwość rozpoznania wczesnych etapów obniżenia nastroju, które prowadzić mogą do pojawienia się depresji.

Aplikacja została opracowana przy wykorzystaniu wiedzy psychologów behawioralnych i osób związanych z psychologią pozytywną i została wyposażona również w liczne wskazówki i porady dotyczące tego, jak poprawić sobie nastrój, z których użytkownicy mogą skorzystać.

Aplikacje mobilne powoli zaczynają rządzić naszym życiem. Liczą nam kalorie, analizują aktywność fizyczną, zarządzają naszym kalendarzem, spotkaniami, przypominają o urodzinach znajomych, wyszukują drogę – innymi słowy, niedługo będą nam mówić jak żyć i kiedy co robić, a bez nich będziemy jak dzieci we mgle.  Z jednej strony, wizja przyszłości, w której bez aplikacji w naszym telefonie nie będziemy w stanie wiedzieć co mamy ze sobą zrobić jest nieco przerażająca – z drugiej, jeśli podnosi nam to komfort życia, to dlaczego z tego nie korzystać. Jakie macie na ten temat zdanie?

Tagi: