9 rzeczy o których pamiętać korzystając ze wzorów CV

Zdarzyło się Wam korzystać ze wzorów CV? Robi to całkiem spora grupa kandydatów – widać to zwłaszcza wtedy, kiedy na jedno ogłoszenie o pracę przychodzi sporo CV. Można nawet na tej podstawie zgadywać co jest aktualnie w „modzie” – bywa bowiem, że na 100 przesłanych CV, 5 zrobionych jest według tego samego wzoru. I … zawiera te same błędy.

Korzystanie ze wzorów CV to dobry pomysł – pod warunkiem, że robimy to umiejętnie i pamiętamy o kilku szczegółach, które pozwolą na podstawie wzoru stworzyć unikatowe i spełniające swoje funkcje CV.

1.Dobierz wzór do swojego doświadczenia

W Internecie można znaleźć mnóstwo bezpłatnych wzorów CV. Są one przygotowywane w różnym stylu i pod różne potrzeby i doświadczenia kandydatów. Niektóre opierają się jedynie o tradycyjny układ, a inne – bardziej kreatywne – dodają wykresy, analizy czy mają miejsce na wstawienie większej ilości zdjęć. Niektóre wzory CV (najpopularniejsze w Polsce) przygotowywane są pod CV chronologiczne, inne pod CV funkcjonalne a jeszcze inne mają miejsce na prezentację portfolio. Wzór należy zatem dobrać do własnego doświadczenia a nie kreować doświadczenie pod wzór.

2.Dobierz wzór do firmy do jakiej aplikujesz

Wzory mogą być mniej lub bardziej kreatywne. Spotyka się nawet całe kolorowe grafiki do wypełnienia. Takie CV jest świetne jeśli kandydujesz do agencji reklamowej lub przedszkola. Jeśli jednak wysyłasz CV do korporacji lub na poważne stanowisko asystentki adwokata, to baloniki, listki czy różowe bąbelki stają się wysoce nieprofesjonalne.

3.Uważaj na czcionkę

Wzory CV to również konkretnie dobrana do wzoru czcionka. Może być nieczytelna (wtedy należy ją zmienić). Może zdarzyć się również tak (i często zdarza), że kandydat kopiuje swoje doświadczenie z innego CV. Dokument do którego kopiuje nie zmienia czcionki automatycznie i w efekcie kandydat wysyła CV, w którym wykorzystano dwie różne czcionki. Widać wtedy wyraźnie, że część informacji została skądś skopiowana, nie mówiąc już o tym, że świadczy to o braku umiejętności w posługiwaniu się wordem.

4. Przerób CV „pod siebie”

Osoby zajmujące się rekrutacją przeglądają dziennie dziesiątki CV. I choć tobie może się wydawać, że znalazłeś idealny wzór CV który pozwoli ci wyróżnić się spośród innych kandydatów, to tak naprawdę może się okazać, że spora ilość kandydatów myśli tak jak ty i używa tego samego wzoru. Jak się przed tym zabezpieczyć? Przerabiając wzór. Jeśli – zmienisz kolory wykorzystane w CV, zmienisz czcionkę, zmniejszysz rozmiar nagłówku, dodasz dodatkowe pole, Twoje CV – mimo tego iż przerabiane ze wzoru, nie będzie tego wzoru przypominać.

5. Uważaj na formatowanie

Każdy wzór CV jest wstępnie sformatowany. Niestety kopiując dane lub po prostu pracując bez podglądu formatowania możemy je niechcący zmienić. W efekcie CV nie będzie „równe” – dlatego niezwykle ważne jest sprawdzenie, czy wszystko wyświetla się poprawnie i formatowanie całego dokumentu jest spójne.

6.Zadbaj o Twoje unikalne cechy i umiejętności

Wzór CV robiony jest pod „standardowego człowieka” – oznacza to, że zawiera typowe i standardowe pola – często nie ma miejsca na osiągnięcia, zainteresowania lub linki do prowadzonych przez ciebie profili lub bloga. Uzupełniając wzór nie zapominaj o tym, co cię wyróżnia i co sprawia, że Twoja kandydatura mogłaby być na pierwszym miejscu pośród dziesiątek innych.

7.Zwróć uwagę na cechy charakterystyczne dla branży

Wiele wzorów nie uwzględnia specyfiki określonej branży. Przykładowo, programista może umieścić w CV mały wykres na którym zaprezentuje graficznie swoje umiejętności programowania w określonych językach. Osoba mówiąca kilkoma językami, może to również w podobny sposób podkreślić – tworząc CV ze wzoru, nie zapominaj o tym, jakie kompetencje i cechy są w twojej branży lub zawodzie najważniejsze i co zazwyczaj kandydaci umieszczają w CV.

8. Zwróć uwagę na co zorientowane jest Twoje CV

Dwa najpopularniejsze typy wzorów to wzór zorientowany na edukację (umieszcza wykształcenie na początku) i na doświadczenie (informacje o wykształceniu znajdują się za doświadczeniem zawodowym). Jeśli masz sporo doświadczenia zawodowego, to wybór wzoru rozpoczynającego się od edukacji jest słabym pomysłem. Jeśli dopiero ukończyłeś studia, to chwalenie się doświadczeniem nie ma większego sensu, bo nie masz go zbyt wiele (oczywiście też jest ważne) – zatem dopasuj wzór do tego, na jakim etapie kariery jesteś.

9.Deklaracja wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych

W wielu wzorach CV deklaracja albo jest przestarzała, albo – nie ma jej wcale. Szczególnie, jeśli pobieramy wzór CV z zagranicznej strony, gdzie nie obowiązują podobne do naszych przepisy.