7 mitów na temat pracy marzeń

brokers dream and weekend 2„Jeśli będę robił to co kocham, nie będę miał poczucia, że pracuję” – ta fraza jest chyba najczęściej powtarzana przez kandydatów. Osoby zajmujące się rekrutacją, kiedy ją słyszą wiedzą, że mają do czynienia z człowiekiem, którego doświadczenie zawodowe jest naprawdę niewielkie – jest to bowiem jeden z największych mitów na temat pracy jakie można posiadać.

Praca marzeń dla każdego znaczy coś innego – dla jednej osoby będzie to praca z wysokimi zarobkami, a dla drugiej pełna wyzwań przygoda – większość z nas myli jednak pracę marzeń z sytuacją niemalże rajskiej szczęśliwości i poczucia, że mając pracę marzeń życie będzie cudowne a praca bezstresowa. Tymczasem nawet najlepsza praca nie jest pozbawiona pewnych niedogodności i trudnych sytuacji. Jakie mity o pracy marzeń mamy najczęściej?

1. W pracy marzeń nie będę miał poczucia, że pracuje
Wyobrażasz sobie, że w pracy marzeń miałbyś wrażenie, że stale wypoczywasz? Niestety – praca to praca. I nawet jeśli robimy to co lubimy, musimy liczyć się z obowiązkami i codziennymi zadaniami, które trzeba wykonać. Poczucie tego, że pracujesz pozostanie z tobą na zawsze (chyba, że po prostu nie będziesz pracować wcale).

2. Do pracy marzeń zawsze wstawałbym z uśmiechem na ustach
Nasz nastrój zależy od bardzo wielu czynników – tego jaka jest pogoda za oknem, co wydarzyło się poprzedniego dnia, jak układa się twoje życie osobiste, czy coś cię boli, czy obudziłeś się wyspany. Oczywiście, ludzie którzy kochają swoją pracę częściej idą do niej z radością i rzadziej odczuwają niezadowolenie, ale nawet im zdarzają się momenty, w których kompletnie nie chce się im wstawać z łóżka. Nasza psychika jest tak skonstruowana, że do dobrego szybko się przyzwyczajamy, zatem nawet pracując w świetnym miejscu, po dość szybkim czasie tracimy to poranne podniecenie związane z kolejnym pełnym wyzwań dniem i traktujemy go jako coś normalnego.

3. W pracy marzeń nie doświadczałbym stresu
Bezstresowa praca, z której możemy wyjść zadowoleni by oddać się prywatnym przyjemnościom to marzenie wielu osób. Niestety, takie sytuacje nie są możliwe. W każdej pracy czeka na ciebie stres – przynajmniej odrobina. Dlaczego? Bo tak jesteśmy skonstruowani – jeśli nam na czymś zależy, przejmujemy się tym i odczuwamy pobudzenie i napięcie. Praca bez stresu to praca, na której kompletnie nam nie zależy – a wtedy nie byłaby to praca marzeń prawda?

4. W pracy marzeń będę zawsze szczęśliwy
Uśmiech na ustach i nieustanne poczucie zadowolenia? Jest to oczywiście możliwe – tylko najpierw potrzebujesz lobotomii. Jesteśmy istotami emocjonalnymi, a to powoduje, że ulegamy nastrojom. Dodatkowo nasza kultura nauczyła nas, że szczęście nie jest czymś czego doświadczamy stale i na co dzień. Większość z nas, odczuwając „za dużo” szczęścia zaczyna szukać dziury w całym i zastanawiać się, kiedy coś się zawali. Tak naprawdę, to nie twoja praca powoduje czy jesteś szczęśliwy czy nie, tylko twoje nastawienie do otaczającego cię świata i samego siebie. Być szczęśliwym cały czas? Tak to możliwe, ale niezależne od tego, jaką masz pracę. Zadowolenie z pracy pomaga być szczęśliwym, ale nie jest gwarantem szczęścia.

5. W pracy marzeń będę zarabiał mnóstwo pieniędzy
Jeśli twoja praca marzeń opiera się na tym, że będziesz sporo zarabiał, a reszta już cię nie interesuje, to rzeczywiście, być może twoje wynagrodzenie będzie wysokie. Jednak dla większości ludzi, którzy lubią swoją pracę, pieniądze mają drugorzędne znaczenie. Oczywiście są ważne, ale nie są czynnikiem decydującym – są tzw. czynnikiem higieny, czyli są na takiej wysokości, by móc spokojnie żyć i się nimi nie przejmować. Dopiero kiedy zapominasz o tym, ile zarabiasz, bo zarabiasz na tyle dużo, że ci to wystarcza, możesz skupiać się na innych aspektach pracy. Nie oznacza to jednak tego, że musisz zarabiać ogromnie dużo, by czerpać ze swojej pracy zadowolenie. Mało tego – są osoby, które uważają, że posiadają świetną pracę mimo tego, że zarabiają w niej średnią krajową.

6. W pracy marzeń robiłbym tylko to, co kocham
Niestety, nie ma takiej pracy, w której nie trzeba wykonywać mniej interesujących, bardziej żmudnych zadań. Nie ma takiej możliwości, by wszystko co składa się na dzień pracy było równie fascynujące, interesujące i pełne pasji. Osoby, które uważają, że posiadają idealną pracę również wykonują zadania, których nie lubią. Różnica między nimi a osobami, które swojej pracy nie lubią polega na tym, że zdają sobie sprawę z tego, że czasem trzeba wykonać mniej przyjemne zadania i nie powodują one u nich zmniejszenia motywacji do pracy czy zadowolenia z niej.

7.W pracy marzeń nie doświadczałbym porażek
Wydaje ci się, że praca marzeń to pasmo nieustających sukcesów zawodowych? Każda sprawa, którą byś się zajmował nie sprawiałaby ci żadnych problemów i wszystko szłoby „jak po maśle”? Niestety, porażki są nieodłącznym elementem życia zawodowego. Bez nich, nie jesteśmy w stanie się uczyć i rozwijać. W zasadzie to nie porażka jest problemem w pracy, ale to, że jeśli jej doświadczysz, nie wyciągasz z tego żadnych wniosków. Nawet ludzie, którzy uwielbiają swoją pracę, mają trudniejsze zadania i popełniają przy nich błędy.