Żadne CV nie zapewni ci pracy

Wierzysz w to, że mając dobre CV szybko znajdziesz pracę? Nic bardziej mylnego – dobre CV zapewni ci, co najwyżej zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Jednym z popularnych mitów przy szukaniu pracy jest przekonanie kandydatów o tym, że dobrej jakości CV może zapewnić im pracę. Tymczasem rola CV jest zupełnie inna – to coś w rodzaju ulotki reklamowej, która ma sprawić, że firma, do której ją wysłałeś skontaktuje się z Tobą i zaprosi cię na bezpośrednie spotkanie. Rolą CV nie jest przekonanie pracodawcy że będziesz dobrym pracownikiem – jego rolą jest przekonanie, że warto się z Tobą spotkać, bo być może będziesz dobrym pracownikiem.

Sytuacji, w których samo CV wystarczy do tego, by dostać pracę jest niewiele – i tyczy się to najczęściej stanowisk niewymagających kompetencji ani określonych cech osobowości.

Pracodawca dopiero w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej weryfikuje swoje wyobrażenia i hipotezy oraz podejmuje decyzję co do tego, czy będziesz odpowiednim kandydatem i czy jesteś tym, kogo szuka. Dlatego przygotowując CV musisz myśleć przede wszystkim o tym:

Pamiętaj, że jeśli dostajesz bardzo mało zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną, to najprawdopodobniej z Twoim CV jest coś nie tak. Jeśli zaś dostajesz zaproszenia na rozmowy, ale nie dostajesz propozycji pracy, to Twoje CV jest dobre, ale odpadasz na rozmowie kwalifikacyjnej.

Tagi: