Umiejętności miękkie cenione u księgowych

Czy wystarczy jeśli księgowa dobrze księguje, czy też może powinna mieć jakieś inne, dodatkowe umiejętności? Firma Accountemps, która zajmuje się rekrutacją księgowych zapytała swoich klientów jakich cech najbardziej wymagają poza doświadczeniem i umiejętnościami merytorycznymi. Dzięki temu udało się stworzyć listę najważniejszych umiejętności miękkich cenionych u księgowych. Jeśli księgowość to wasz obszar zainteresowań i albo już pracujecie jako księgowi, albo planujecie, to warto się z tym zapoznać.

Jakie cechy i postawy są najbardziej oczekiwane u księgowych?

1.Ogólna wiedza biznesowa

Tyczy się to jasności tego, jak działa biznes, jakie zasady nim rządzą – po to, by księgowy mógł być również doradcą i projektantem strategii rozwoju firmy (pod kątem podatkowym) ale przy uwzględnieniu celów biznesowych.

2.Wiedza z zakresu nowych technologii

Czyli umiejętność obsługi aplikacji i poruszania się po systemach IT dedykowanych nie tylko księgowości. Taka łatwość korzystania z nowych technologii daje też pewność, że księgowy nauczy się nowego programu dość szybko.

3.Umiejętności komunikacyjne

Księgowy musi umieć wyjaśnić wątpliwości i wytłumaczyć dlaczego pewne rzeczy robi tak, a nie inaczej. Musi też umieć komunikować się mailowo, by klient nie tracił czasu przez to, że nie rozumie, co księgowy do niego mówi.

4.Zdolności do zarządzania

Nie dlatego,że każdy księgowy awansuje na głównego księgowego, ale dlatego, że ludzie posiadający cechy związane z zarządzaniem rzadziej popadają w konflikty, umieją patrzeć na sytuację z różnych perspektyw i łatwo adaptują się do zmian.

5.Orientacja na klienta

Czyli przede wszystkim chęć pomocy innym i dbania o to, by świadczyć wysokiej jakości usługi. Dzięki temu klienci księgowego chcą z nim pracować.