Szukasz pracy w innym mieście? Podkreśl gotowość do przeprowadzki

Coraz częściej pracy szukamy poza swoim miejscem zamieszkania. Powodów jest wiele – od osobistych, po chęć pracy w firmie, która nam się podoba, wyższe oczekiwania finansowe lub zainteresowanie ciekawą ofertą pracy. Jeśli wysyłasz CV w odpowiedzi na wakat poza twoim miejscem zamieszkania, wyraźnie napisz w aplikacji o tym, że jesteś gotowy do przeprowadzki.

W teorii, osoba dokonująca selekcji aplikacji nie powinna zaprzątać sobie głowy tym, skąd jest kandydat – skoro wysłał CV, to znaczy, że jest zainteresowany pracą. Niestety to tak nie działa – zdarza się, że kandydaci nie zwrócą uwagi na to, gdzie jest praca i wysyłają swoje CV. Dlatego każdy rekruter wie, że jeśli otrzymuje CV od osoby z innego miasta, to może okazać się, że ta osoba wcale nie jest tą pracą zainteresowana, tylko „nie zauważyła”, że praca jest w innym mieście (szczególnie często zdarza się to osobom z Warszawy). Kiedy rekruter widzi aplikację od osoby zamieszkałej w innym mieście, może zadzwonić i dopytać o to, czy ta osoba ma świadomość tego, gdzie będzie wykonywana praca i czy ma gotowość do zmiany miejsca zamieszkania. Jeśli jednak aplikacji na dane stanowisko przyszło dużo, to takiego telefonu rekruter nie wykona – ma wystarczająco dużo CV od innych osób, by nie dodawać sobie pracy. Dlatego to w interesie kandydata leży to, by rozwiać wszelkie wątpliwości już na starcie i wyraźnie dać do zrozumienia, że jest otwarty na relokację.

Gdzie napisać o tym, że jesteś gotowy do zmiany miejsca zamieszkania? Kandydaci stosują różne rozwiązania – od umieszczania tej informacji w treści maila, poprzez list motywacyjny czy CV. Najskuteczniejszą metodą wydaje się być podkreślenie gotowości do zmiany miejsca zamieszkania w dwóch miejscach – treści maila oraz w CV tuż pod danymi adresowymi. Dlaczego akurat tam? Bo są to dwa dokumenty, która na pewno zostaną przeczytane przy procesie selekcji aplikacji (a list motywacyjny niestety nie zawsze). Sama treść maila może nie wystarczyć – nie rzadko adres mailowy na który spływają aplikację nie jest bezpośrednim adresem mailowym rekrutera (bywa tak, że CV wpływa na inny adres, a następnie aplikacje są zbierane w jedną”paczkę” i wysyłane do osoby przeprowadzającej selekcję – w takiej sytuacji, informacje z treści maila nie zostają załączone – przesyła się tylko CV i list motywacyjny oraz ewentualne inne dokumenty). Jeśli jednak umieścimy informację o gotowości zmiany miejsca zamieszkania tuż pod naszym właściwym, aktualnym adresem, informacja ta, nie zostanie pominięta przy selekcji aplikacji a nasze CV ma mniejsze szanse na to, że zostanie odrzucone właśnie przez to, że obecnie mieszkamy w innym mieście.