Program zdrowotny dla pracowników rzeczywiście pomaga

zdrowe odzywianie Program zdrowotny dla pracowników rzeczywiście pomagaCzy programy dotyczące zdrowia pracowników, które wdraża coraz więcej firm, rzeczywiście pomagają dbać o kondycję? Czy pracownicy stają się bardziej świadomi zagrożeń i własnego poziomu zdrowia? Czy menedżer powinien sam angażować się w taki program i dawać dobry przykład pracownikom?

Firma badawcza Nielsen przeprowadziła analizę skuteczności wdrażania programów, które mają na celu pomóc pracownikom firm w dbaniu o zdrowie. Chodzi tu o wszelkiego rodzaju akcje wdrażane przez pracodawców dotyczące zdrowego odżywiania, podejmowania aktywności fizycznej, dbania o odpowiedni poziom cholesterolu czy cukru we krwi. Celem badania było sprawdzenie, czy dla zdrowia pracowników, takie programy rzeczywiście mają jakieś wymierne znaczenie, czy też są to pieniądze wyrzucone przez firmę w błoto. Okazało się, że w firmach które wdrożyły jakieś programy prozdrowotne, pracownicy:

  • lepiej się odżywiają (60% pracowników takich firm uważa, że odżywia się dobrze w porównaniu do 34% pracowników firm nie posiadających takich programów),
  • bardziej tracą na wadzę (w ostatnim czasie schudło 41% pracowników „prozdrowotnych” firm, w porównaniu do 27% pracowników firm bez programów),
  • są świadomi potrzeb redukcji poziomu cholesterolu (23% do 14%)
  • i obniżenia ciśnienia (28% do 15%)

Okazało się również, że programy prozdrowotne działają lepiej, jeśli prezes firmy jest”fit” i daje pracownikom dobry przykład.

Pracownicy w firmach, które dbają o zdrowie pracowników są też bardziej świadomi tego ile ważą, czy ważą za dużo (indeks BMI) i czy ich ciśnienie jest prawidłowe.

Co ciekawe, badani powiedzieli również,że to,że firma wdrożyła taki program podniosło ich satysfakcję z pracy i jest jednym z czynników, dla których decydują się pozostać w firmie. Być może zatem – skoro inne motywatory już się przejadły pracownikom – czas na kolejne – np. zbiorowe odchudzanie w pracy.