Nie zdążyłeś złożyć oświadczenia o pozostaniu w OFE? Masz jeszcze szanse

Kilka dni temu (31 lipca 2014 roku) upłynął termin składania oświadczenia o pozostaniu w OFE. Każdy, kto stosownego oświadczenia w ZUS nie złożył, będzie całość składki miał odprowadzaną do ZUS i to ZUS w przyszłości będzie odpowiadał za całość wypłacanej emerytury. Chciałeś pozostać w OFE, ale umknął ci termin złożenia wniosku? Nie martw się – masz jeszcze możliwość – tyle, że dopiero za dwa lata.

Od 1 kwietnia 2016 roku do 31 lipca 2016 roku będzie można złożyć oświadczenie o przekazywaniu części składek (2,92% dochodu) do wybranego OFE. Zatem nawet jeśli ktoś w tym roku nie złożył oświadczenia, a chce by część jego dochodów przechodziła do OFE może za dwa lata taką decyzję podjąć. Kolejne zmiany będą możliwe co 4 lata. Oczywiście osoby, które zdecydowały całość składek przekazywać do ZUS nie muszą co 4 lata składać żadnych oświadczeń – ich pieniądze zostaną w ZUS.

Składka przekazywana do OFE to niewielka część składki – 2,92% wynagrodzenia brutto – zatem oszczędności i zyski z inwestycji przy tak niewielkich wpłatach będą i tak nieduże (nie pomoże procent składany, jeśli na konto w OFE będzie wpływać 50 zł miesięcznie) – ale jeśli ktoś nie zdążył a chce się przenieść z ZUS , niech datę 1 kwietnia 2016 zaznaczy w kalendarzu na czerwono.

Tagi: