Lato – wysyp umów na zastępstwo

W sezonie letnim rośnie ilość ofert pracy oferujących zatrudnienie na zastępstwo. Z danych infoPracy wynika, że ostatni miesiąc (koniec czerwca i lipiec) zaowocował aż 184 ofertami pracy na zastępstwo.

Pracowników na zastępstwo poszukuje się najczęściej z dwóch powodów – pracownica zachodzi w ciąże i idzie na zwolnienie lekarskie, w związku z czym wiadomo, że przez jakiś czas nie będzie jej w pracy. Tego typu umowy z reguły obejmują minimum rok czasu (są zawierane również na okres urlopu macierzyńskiego pracownicy).

Drugim powodem zawierania umów na zastępstwo jest wzmożony okres urlopowy i chęć zapewnienia płynności w firmie w czasie, kiedy część pracowników będzie na urlopach i w efekcie firma będzie cierpieć na braki kadrowe.

Najwięcej ofert pracy na zastępstwo pojawia się w sektorze: handel, administracja, stanowiska asystenckie oraz księgowe.

Decydując się na pracę na zastępstwo warto pamiętać o kilku istotnych różnicach między tą formą umowy a umową o pracę zawieraną na czas określony.