Jak zdiagnozować narcyza? Wystarczy go o to zapytać

Podejrzewasz, że Twój kolega z pracy jest samolubny, zapatrzony w siebie i próżny? Z takimi osobami – które mają rysy osobowości narcystycznej ciężko się pracuje. Trudno o d nich oczekiwać pomocy, starają się zawsze być w centrum uwagi i są święcie przekonani, że nie popełniają błędów. Jak taką osobę rozpoznać? Okazuje się, że wystarczy ją o to zapytać.

Osoby o narcystycznych cechach osobowości to ten rodzaj pracownika, którego pracodawcy wolą unikać jak ognia – samolubni, pyszni i oczekujący pochwał za to, że są. Przekonani o własnej wyższości nad innymi i pełni wiary w to, że są kimś szczególnym, lepszym od innych. Takie osoby mają trudność z przyjęciem perspektywy innych osób i są mało empatyczne. Rzadko pomagają innym (jeśli już, to jedynie po to, by rzeczywiście pokazać, że są lepsi od innych) i często wykorzystują innych ludzi – co w środowisku pracy prowadzi do częstych konfliktów.

Jak dowiedzieć się czy ktoś jest zarozumiały, uważa że wszystko mu się należy i ma tendencje do tego, by wyolbrzymiać własne talenty i dokonania? W sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej czy wspólnej pracy wydawało się to niezbyt łatwym zadaniem – by kogoś w ten sposób prawidłowo ocenić potrzeba czasu. Po badaniach, które przeprowadzili naukowcy z Kelley School Of Business okazało się jednak, że aby zdiagnozować narcyza, wystarczy go zapytać o to, czy uważa się za osobę samolubną, próżną i skoncentrowaną na sobie. O ile bowiem osoby bez takich cech zaprzeczą, narcyz otwarcie przyzna się do tego, że sam dla siebie jest najważniejszy!

Badania objęły ponad 2200 osób w różnym wieku i różnych doświadczeniach życiowych. Poza serią testów wykorzystywanych do badania osobowości narcystycznej, badanych po prostu pytano o to, czy czują się lepsi od innych. I część badanych odpowiadała, że tak. Po porównaniu odpowiedzi na to pytanie z wynikami innych testów okazało się, że i owszem – ci, którzy widzą w sobie narcyza i deklarują, że nim są, dobrze sami siebie oceniają.

Skoro bycie skoncentrowanym na sobie, próżnym i egocentrycznym człowiekiem jest w zasadzie niekorzystne, to dlaczego ludzie się do tego przyznają? Otóż badacze sądzą,że narcyzi, nie widzą niczego złego w tym, że są na sobie tak bardzo skupieni. Ponieważ uważają się za wyjątkowych, uznają, że jest to zupełnie naturalne, że najbardziej zależy im na nich samych. Stąd twierdzące odpowiedzi na pytanie „czy jesteś narcyzem”.

W świetle tych badań, diagnoza narcyza – np. na rozmowie kwalifikacyjnej – okazuje się bardzo prosta,. Wystarczy zadać jedno proste pytanie i pracodawca już wie, z kim ma do czynienia. A jeśli chcecie sami sprawdzić to, czy jesteście narcyzem, możecie zrobić sobie krótki test (niestety jedynie po angielsku).

źródło:eurekalert.org

Tagi: