Jak przygotować się do szukania pracy w innym mieście?

Kiedy decydujesz się na zmianę miejsca zamieszkania i szukanie pracy poza swoim domem, czeka na ciebie nie lada wyzwanie. By znaleźć pracę, musisz pokonać w procesie rekrutacji nie tylko innych kandydatów (głównie mieszkających tam, gdzie zlokalizowana jest firma), ale również obiekcje osoby prowadzącej rekrutację co do tego, by zatrudnić osobę z innego miasta. Wielu managerów czy rekruterów z miejsca odrzuca aplikacje od osoby spoza regionu. Jak zatem nie dać się stereotypom i znaleźć pracę w innym mieście lub miejscowości? Co przemyśleć w czasie pisania CV i przed rozmową kwalifikacyjną.

Informacja o zamieszkaniu i chęci do przeprowadzki

Gotowość czy chęć zmiany miejsca zamieszkania? Popatrzmy na to okiem osoby, która chce nas zrekrutować do pracy. Decydując się na osobę mieszkającą w danym mieście, jedyne ryzyko z zatrudnieniem obejmuje pracę, jej warunki, samą firmę. W przypadku osoby, która musi się przeprowadzić, jest dodatkowe ryzyko – nowe środowisko może się jej nie spodobać. Będzie się czuła w danym mieście lub okolicy źle, nie będzie odczuwała satysfakcji i w końcu sam ten fakt – mimo np. zadowolenia z pracy – może doprowadzić do tego, że osoba ta z pracy zrezygnuje. Ryzyko jest zatem dla osoby rekrutującej większe. A naszym zadaniem – jako kandydata – jest obawę przed podjęciem tego ryzyka zminimalizować – czyli dać naszemu rozmówcy pewność, że np. nie ma takiej możliwości, by nam się nie spodobało miasto. Jeśli mówimy „jestem gotowy na przeprowadzkę” – to oznacza to, że „możemy” to zrobić. Jesteśmy na taki pomysł otwarci. Nie mówi to jednak nic na temat tego, czy CHCEMY to zrobić. To trochę tak jak z zaproszeniem do dalekich znajomych na imprezę – możemy pójść, ale możemy równie dobrze zostać w domu. Może będzie fajnie, może nie fajnie. Jeśli jednak chcemy iść na imprezę, to raczej będziemy się dobrze bawić, prawda? Dlatego osobie prowadzącej rekrutację lepiej powiedzieć, że chcemy się przeprowadzić właśnie do tego miasta. Nasza chęć (a nie tylko otwartość) będzie minimalizować ryzyko tego, że zrezygnujemy z pracy, bo nam się nie będzie podobać nowa okolica.

Oczywiście przy mówieniu o tym, że „chcemy”- musimy być gotowi na to, by odpowiedzieć na pytanie „dlaczego?”. Można je zbyć odpowiadając, że to kwestie osobiste, albo znaleźć coś co nam się w okolicy wyjątkowo podoba (np. dostęp do atrakcji kulturalnych, bliskość jeziora, wolniejsze lub szybsze tempo życia itd.).

Informacje o chęci przeprowadzki umieść w widocznym miejscu w CV oraz w treści e-mail. Bez tego możesz zostać odrzucony już na początku procesu rekrutacji (dotyczy szczególnie kandydatów z Warszawy szukających pracy w innych miastach – wysyłanie przez osoby z Warszawy CV do pracy w innych miastach „przez pomyłkę”- jest nagminne).

Możliwość stawienia się na rozmowę kwalifikacyjną

Niektóre firmy są gotowe na to, by pierwsze spotkanie rekrutacyjne zrobić np. przez Skype. Część pracodawców będzie jednak chciała spotkać się osobiście, a koszty podróży będziesz musiał pokryć sam. Sprawdź zatem połączenia tak, byś miał jasność, jakie godziny spotkania ci najbardziej odpowiadają i staraj się tak zaaranżować swoje życie, by móc w ciągu 2-4 dni odbyć spotkanie rekrutacyjne. Jeśli manager zadzwoni i zaprosi cię na spotkanie a ty będziesz mógł spotkać się z nim za tydzień, to może być już za późno.

Oczekiwane zarobki

Zanim wyślesz pierwsze CV do innego miasta przelicz swoje oczekiwania finansowe. Z Twojej perspektywy przeprowadzka może nieść ze sobą dodatkowe wydatki. Z perspektywy pracodawcy nie ma to jednak znaczenia. On nie chce płacić więcej dlatego, że masz fantazję się przeprowadzić (choć może zapłacić więcej za twoje unikalne kompetencje). W każdym mieście warunki życia są nieco inne – zatem Twoje oczekiwania mogą różnić się w zależności od miasta. Warto być jednak gotowym na to, by podać je już przy telefonicznej rozmowie. Dlaczego? Bo część pracodawców nie będzie chciała narażać cię na koszty przyjazdu na spotkanie rekrutacyjne jeśli barierą w zatrudnieniu mają być oczekiwania finansowe (a tak się często dzieje w przypadku osób przeprowadzających się z „bogatszego” do mniej zamożnego rejonu).

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej podawaj oczekiwania finansowe bez komentarzy w stylu „nie wiem ile kosztuje życie w tym mieście” – przeprowadzka to twoja decyzja.

Dostępność (gotowość do pracy)

Kandydaci zwykle dostępni są:

Wynika to z okresu wypowiedzenia i aktualnego statusu kandydata (czyli tego czy pracuje czy nie). Kiedy mamy zamiar się przeprowadzić, to z rzadka będziemy dostępni „od ręki” a i dwa tygodnie nierzadko mogą nie wystarczyć na przeprowadzkę. Jednocześnie osoby prowadzące rekrutację nie mogą postrzegać tego, że jesteście z innego miasta jako obciążenia – będą się bowiem bały, że mimo waszych deklaracji, nie będziecie gotowi do pracy w umówionym terminie. Jeśli firmie zależy również na tym, by pracownika pozyskać jak najszybciej, to może się zdarzyć, że pracę dostanie kandydat dostępny za dwa tygodnie (a nie ty, jeśli trzeba czekać na ciebie np. miesiąc). Jak zatem wybrnąć z tej sytuacji? Rozwiązania mamy dwa:

Nigdy – pytany o możliwość rozpoczęcia pracy, nie mów, że „to zależy od czasu znalezienia mieszkania” i w żadnym momencie nie tłumacz swojej gotowości do rozpoczęcia pracy kwestiami bytowymi. A jeśli osoba rekrutująca zapyta „co z mieszkaniem?” odpowiedz, że masz to już obmyślone i zaplanowane (widać wtedy że nie tylko jesteś zmotywowany ale również świetnie zorganizowany, a to że musisz się przeprowadzić w żadnej mierze nie odbija się na firmie).

Szukanie pracy w innym mieście nie jest proste, ale nie jest tez barierą nie do przeskoczenia. Relokacja zawsze daje zaś nową perspektywę a często i znacznie większe możliwości rozwoju.

Tagi: