5 powodów, dla których warto pokazać swoje CV znajomym

Czy zdarzyło ci się pokazać komuś swoje CV i zapytać o to, co w nim widzi? Czy masz jakiekolwiek pojęcie o tym, w jaki sposób twoje CV jest odbierane przez osobę, która je czyta? Czy też stworzyłeś swoje CV i wysyłasz je do firm, przekonany, że prezentuje ono Twoje kompetencje i osiągnięcia w najlepszy możliwy sposób? Jeśli jeszcze nie zdarzyło ci się pokazać znajomej osobie swojego CV i uzyskać informacji zwrotnej na jego temat, to masz przynajmniej 5 powodów, by to zrobić.

W ciągu dwóch ostatnich dni, musiałam w trybie ekspresowym przeglądnąć ponad 300 CV i wybrać kilku kandydatów na spotkania rekrutacyjne. Po pierwszej setce aplikacji zauważyłam, że coraz częściej zaczynam odrzucać CV, które były niejasne i nieczytelne, napisane trudną do przeczytania czcionką lub wybitnie długie (powyżej 4 stron). Wszystkie te powody, z jakich CV częściej trafiało do folderu „odrzucone” są błędami formalnymi i nie mają wiele wspólnego z rzeczywistym doświadczeniem kandydata. Problem w tym, że często trudno jest osobie czytającej CV doszukać się jasnych informacji na temat doświadczenia oraz umiejętności kandydata i w efekcie, takie CV – mimo iż kandydat mógłby spełniać kwalifikacje – ląduje w koszu.

Po napisaniu CV warto pokazać je komuś znajomemu, z prośbą o przeczytanie i zwrócenie uwagi na to, co przygotowany przez nas życiorys o nas mówi. Daje nam to możliwość uzyskania informacji zwrotnych na temat jakości oraz przejrzystości CV i poprawienia CV tak, by sprawiało lepsze wrażenie. Czy osoba, której prezentujemy CV powinna zajmować się rekrutacją zawodowo? Tak jest oczywiście lepiej, ale jeśli nie mamy takiej osoby wśród znajomych, to można pokazać je równie dobrze osobie, która choć raz w życiu kogoś rekrutowała – szefowi małej firmy, menedżerowi. Każdy z nas ma przynajmniej jedną taką osobę wśród swoich znajomych. Po co to robić? Oto 5 najważniejszych powodów:

1.Literówki i błędy gramatyczne

W teorii rzecz banalna – przeczytać CV na okoliczność błędów możemy sami. Mimo wszystko nadal zdarza się, że kandydaci wysyłają CV z błędami. Zrobienie samodzielnie korekty jest trudne – nasz mózg we co napisaliśmy i sam uzupełnia ewentualne braki. W efekcie znacznie trudniej jest nam zauważyć ewentualne błędy. Nawet pobieżne przeczytanie naszego CV przez drugą osobę daje możliwość znalezienia literówki czy błędu gramatycznego.

2. Formatowanie

Choć może to wydawać się dziwne, osoby selekcjonujące CV niekiedy odrzucają je z powodu błędów w formatowaniu. Zła numeracja, różnego rodzaju czcionki w jednym dokumencie, brak wytłuszczeń – to wszystko powoduje, że CV nie tylko staje się mniej przejrzyste, ale również mówi o tym, że nie potrafimy pracować z edytorem tekstu i nie wiemy jak przygotować profesjonalnie dokument. Dla wielu stanowisk (zwłaszcza biurowych) to podstawowe kompetencje. I zdarza się, że przez domniemany ich brak, kandydat zostaje odrzucony.

3.Największe doświadczenie kandydata

Kiedy znajomy przeczyta Twoje CV powinieneś zadać mu proste pytanie :”w czym – Twoim zdaniem – mam największe doświadczenie?”. Osoba, która właśnie przeczytała Twoje CV (bardzo ważne, by zrobiła to jednokrotnie – rekruter nie będzie czytał Twojego CV kilka razy), powinna potrafić bez problemu zdiagnozować obszar twojego największego doświadczenia. Nie musi to być stricte określone stanowisko – może to być równie dobrze kwestia obsługi klienta, pracy w sprzedaży, współpracy przy organizacji eventów itd. Każde CV powinno być tak skonstruowane, by umożliwiać jak najszybszą diagnozę tego, w czym kandydat ma największe doświadczenie. Jeśli Twój znajomy na to pytanie nie potrafi odpowiedzieć, to trzeba CV poprawić.

4.Najmocniejsze strony

Drugim pytaniem jakie należy zadać czytającemu, jest kwestia Twoich mocnych stron. Czy po przeczytaniu CV łatwo je wskazać? Jakie kompetencje widzi osoba czytająca? Co zapamiętała z Twojego CV? Jakie ma wrażenie na temat ciebie jako pracownika? W czym – jej zdaniem – się specjalizujesz? W praktyce zdarzają się tak napisane CV, że trudno domyśleć się gdzie kandydat pracował, co robił i jakie tak naprawdę ma realne doświadczenie – co potrafi zrobić i czym jest dobry. CV, które wzbudza tego typu pytania, najczęściej ląduje w koszu.

5. Jakich informacji brakuje?

Ten obszar zdiagnozować można pytaniem „co jest dla ciebie niejasne?”. Wbrew pozorom, niejasne CV napisać bardzo łatwo – wystarczy pomieszać odbyte szkolenia z doświadczeniem (lub wypisać ich kilkanaście), nie dać dokładnych dat zatrudnienia, pozamieniać miejscami poszczególne prace układając je asynchronicznie, nie zamieścić nazw pracodawców itd. CV, które budzi wiele pytań budzi również wątpliwości co do prawdomówności kandydata. W efekcie i tak zostaniemy o te szczegóły dopytani na rozmowie (ale z pewną dozą podejrzliwości) lub też, do rozmowy nie dojdzie, bo wśród kandydatów będzie wystarczająco dużo osób, które takich wątpliwości nie wywołują.

Pokazanie CV kilku osobom i uzyskanie od nich informacji zwrotnych pozwoli ci na zbudowanie lepszego, bardziej przejrzystego CV. Pamiętaj, że ty znasz siebie i w efekcie swoje własne CV czytasz inaczej – bo wiesz, co kryje się za poszczególnymi sformułowaniami czy określeniami. Osoba czytająca CV tego nie wie, więc nie możesz pozostawiać jej pola do wątpliwości.