Chcesz pokochać swoją pracę? Znajdź w niej sens

Dlaczego ludzie nienawidzą swojej pracy? Powodów może być wiele, ale najpoważniejszym okazuje się brak poczucia sensu tego, co się robi. Z badań przeprowadzonych na ponad 12.000 pracowników z różnych branż oraz różnych szczeblach stanowisk wynika, że aż 50% pracowników nie widzi sensu w swojej pracy.

Osoby, które nie widzą sensu tego co robią, nie tylko swojej pracy nie cierpią, ale również są mniej skłonne do pozostania w firmie w której pracują. Za to ci, którzy taki sens odnaleźli, są 1,7 razy bardziej zadowoleni z pracy oraz 1,4 bardziej w nią zaangażowani.

Jak znaleźć sens wykonywanej przez siebie pracy? Nie jest to łatwe – najpierw trzeba uświadomić sobie, że nie zawsze to, co czyni nas szczęśliwymi przynosi więcej sensu temu co robimy i odwrotnie – nie zawsze to, co ma sens czynni nas szczęśliwymi (prosty przykład – sprzątanie mieszkania ma zdecydowanie sens, ale większość z nas czynności tej nie lubi).

Co może nadać naszej pracy sens? Nie ma tu niestety jednej recepty, ale jeśli masz z tym problem, spróbuj skupić się na jednej z poniższych rzeczy:

Stanie się specjalistą (mistrzem) w swoim fachu.

Nieważne co robisz, ważne jak to robisz. Czyli nawet jeśli Twoja praca nie daje ci poczucia głębszego sensu, to dać może ci go, to że jesteś w tym co robisz ekspertem.

Skupienie się na tym, dla czego coś robisz.

Nie ważne jak to robisz, ale ważne dlaczego to robisz. Nie zawsze jest to możliwe – w wielu zawodach i pracy w dużej organizacji, łatwo stracić z oczu cel. Warto jednak dopytywać o powody takiego a nie innego wykonywania określonych rzeczy i prosić menedżerów o pokazanie całości obrazka. Kiedy zrozumiesz, dlaczego to, co robisz może być dla firmy ważne, łatwiej znaleźć sens.

Szukanie sensu w ludziach.

Dla osób, które są bardziej społeczne, receptą na poczucie sensu może być skupienie się nie na zadaniach, ale na ludziach dookoła – mogą to być współpracownicy, klienci, beneficjenci. Pomyśl o tym, jak dla nich ważne jest to co robisz. Co innym daje Twoja praca i w ten sposób nadaj jej sens.

Tagi: