Praca zmianowa zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2

Praca na zmiany niesie sporo zagrożeń dla naszego zdrowia – nie tylko może uszkadzać płodność u kobiet oraz niekorzystnie wpływać na geny, ale również zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę insulinoniezależną (typu 2) – zwłaszcza u mężczyzn.

Z badań opublikowanych w Occupational and Environmental Medicine wynika, że praca na zmiany – zwłaszcza rotacyjne (czyli pracę czasem w nocy, czasem w dzień), zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę o 9%. W przypadku mężczyzn to ryzyko jest wyższe aż o 37%.

Badacze przeanalizowali karty medyczne ponad 225 tys osób, z czego 15 tys cierpiało na cukrzycę. Dokładna analiza wykazała, że praca na zmiany ma istotny wpływ na ryzyko zachorowania. Przy czym znacznie gorsza jest sytuacja, w której pracownik pracuje na zmiany rotacyjne w obrębie 24 godzinnego cyklu pracy (czyli raz pracuje w dzień, raz w nocy ) niż kiedy pracuje w określonej, ustalonej zmianie (np. tylko po południu lub w nocy). Osoby mające różne zmiany w obrębie doby są o 42% bardziej narażone na cukrzycę niż osoby pracujące w ustalonych zmianach.