Najszybsza praca osób sprzątających na świecie – osobliwe zawody

Ile czasu potrzeba na to, by posprzątać wagon pociągu? W Polsce sporo. W Japonii robią to w ciągu 7 minut. To prawdopodobnie najszybciej wykonywane usługi sprzątania. Ciekawe czy w Polsce dalibyśmy radę choć zbliżyć się do takiej efektywności pracy.

Japoński bullet train to jeden z najszybszych pociągów na świecie. Na tokijskiej stacji, ten pociąg zatrzymuje się jedynie na 12 minut. W tym czasie należy go uprzątnąć i przygotować na przybycie kolejnej partii podróżnych. Obsługa zajmująca się sprzątaniem pociągu ma na to zaledwie 7 minut. 22 sprzątających zajmuje się jednym pociągiem a każdy pracownik musi w ciągu 7 minut zająć się blokiem wagonu złożonym ze 100 siedzeń.

Aby idea wysprzątania wagonu w 7 minut była możliwa, praca podzielona jest na maleńkie, trwające kilkadziesiąt sekund bloki. Po wejściu, przez 1,5 minuty, obsługa sprawdza luki bagażowe i miejsca za siedzeniami (czy ktoś czegoś nie zostawił) oraz obraca siedzenia do kierunku jazdy i sprząta wszelkie śmieci pozostawione między siedzeniami. Przez kolejne 3 minuty czyści siedzenia oraz opróżnia kosze przy siedzeniach z pozostawionych przez pasażerów śmieci. Przy 100 fotelach do obsłużenia to około 1,8 sekundy na siedzenie. W tym czasie trzeba też zmienić pokrowiec na siedzeniu, jeśli któryś jest zabrudzony. Ostatnie 2 minuty są przeznaczone na zamiatanie alejek między siedzeniami oraz głównego korytarza w wagonie.

Każdy pracownik w ciągu dnia pracy czyści 20 pociągów. To niby zaledwie 140 minut pracy – ale za to jak intensywnej!

Sami zresztą zobaczcie jak to wygląda:

fot.: toku58