Mój były szef mnie nie lubi i daje mi złe referencje – co zrobić?

Pracowałeś w firmie kilka lat, wszystko było super dopóki nie pojawił się ON – nowy szef. Po kilku miesiącach wzajemnej walki postanowiłeś odejść, mając nadzieję, że w nowej pracy trafisz na szefa, z którym będziesz się lepiej dogadywać. Niestety masz problem ze znalezieniem pracy – wiesz, że osoby rekrutujące dzwonią po referencje do Twojego byłego szefa a on nie pozostawia na Tobie suchej nitki. Sytuacja jest patowa – co zrobić?

Takie sytuacje niestety się zdarzają – dwie osoby nie mogą się dogadać, pracownik odchodzi lub zostaje zwolniony. Kiedy osoba chcąca go zatrudnić dzwoni po referencje otrzymuje negatywną opinię. Czy da się coś z tym zrobić?

Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że Twój były szef może wystawiać ci złe referencje, możesz o swoich obawach powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej. Wyjaśnij, że odszedłeś z pracy, bo miałeś nieco inną wizję swojej pracy niż Twój nowy szef i nie byliście się w stanie porozumieć. Powiedz, że obawiasz się również tego, że może on wystawiać ci złe referencje. Przygotuj sobie wcześniej numery kontaktowe do innych osób z którymi współpracowałeś – szefa, z którym się dogadywałeś, współpracowników z poprzedniej firmy, klientów. Osób, o których wiesz,że mogą wystawić ci dobre referencje i poproś o uwzględnienie ich w procesie zdobywania referencji.

Staraj się nie wnikać zbyt głęboko w swój konflikt z szefem opowiadając o nim – możesz niechcący zacząć za bardzo narzekać lub złościć się i przez to zrobisz złe wrażenie na rekrutacji. Bądź profesjonalny i spokojny. Dzięki temu, możesz zrównoważyć złą opinię szefa a nawet zyskać dodatkowe punkty, bo Twoje przygotowanie na tą sytuację świadczy o opanowaniu, odpowiedzialności i świadomym budowaniu kariery zawodowej.