Gdzie najłatwiej o pracę w sektorze nowoczesnych usług biznesowych?

W centrach usług wspólnych (SCC) oraz firmach świadczących usługi dla biznesu (BPO) zatrudnienie w Polsce znalazło już 110 tys osób, a do końca tego roku ich liczba wzrośnie o kolejne 15 tys. Gdzie najłatwiej o pracę w tym obszarze?

Firmy BPO i SCC najchętniej gromadzą się w okolicach dużych aglomeracji. Wynika to z faktu zapotrzebowania na specjalistów i to często takich, którzy mówią w obcych językach. Firmy lokalizują się zatem tam, gdzie dostęp do takich specjalistów – dzięki obecności uczelni wyższych – jest największy. Z najnowszego raportu ABSL wynika, że w Polsce dominuje 7 miejsc, w których rozwija się ten sektor:

12% zatrudnionych pracuje w rozsianych po całej Polsce centrach. Przyrost zatrudnienia najmocniej widać we Wrocławiu oraz Krakowie. W całej Polsce obecnie zlokalizowanych jest ponad 400 firm z sektora BPO/SCC.

Praca w BPO/SCC najczęściej kojarzona jest z księgowością – czy słusznie? Niekoniecznie – wprawdzie rzeczywiście aż 60% podmiotów świadczy usługi finansowo – księgowe, ale to nie jedyny obszar specjalizacji tego sektora. Zatrudnienie w nim znajdują również specjaliści IT (41% firm), obsługa klienta (prawie 40%), usługi HR (ponad 30%), księgowość funduszy inwestycyjnych (ponad 25%), zarządzanie zaopatrzeniem czy dokumentacją oraz usługi prawne lub zarządzanie łańcuchem dostaw.