Wykształcenie już nie wymagane – II transza deregulacyjna

30 maja prezydent podpisał II transzę ustawy deregulacyjnej, która znosi lub zmniejsza ograniczenia w dostępie do niektórych zawodów. Ustawa wejdzie w życie w sierpniu (60 dni od ogłoszenia). W jakich zawodach zniesiono wymogi związane z wykształceniem?

Teoretycznie we wszystkich 91, które objęła ustawa. Część zmian to jednak kosmetyka, która tak naprawdę wielkiego wpływu na dostępność do zawodu nie będzie miała. Przykładowo, w wielu profesjach związanych z lotnictwem zniesiono jedynie wymóg posiadania wykształcenia minimum średniego do uzyskania licencji. W poniższych profesjach wykształcenie nie ma żadnego znaczenia – pozostałe wymogi dotyczące praktyki lub certyfikatów pozostały.

Ponadto wykształcenie średnie nie jest już wymagane do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (nie jest też konieczne zdanie egzaminu państwowego na księgowego, wymogu odbycia praktyki i posiadania pełni praw publicznych)

Za to w przypadku agenta celnego podwyższono wymagania dotyczące wykształcenia z wykształcenia średniego na wyższe w dziedzinie nauk ekonomicznych, prawnych lub technicznych, w toku których studenci mają możliwość zapoznania się ze szczegółowymi zagadnieniami z zakresu prawa administracyjnego i finansowego, w szczególności prawa celnego albo świadectwo ukończenia studiów podyplomowych z wymienionego zakresu. Osoby z 3 -letnim doświadczeniem mogą zostać wpisani na listę mimo braku wymaganego wykształcenia.

fot.:sulaco229/sxc.hu