Idealna ilość dzieci? Maksymalnie dwoje!

Dziś Dzień Dziecka- wszystkim dzieciom życzymy zatem szczęśliwego dzieciństwa, a rodzicom dobrze płatnej pracy. To właśnie lęk przed utratą pracy, niestabilnością finansową i brakiem środków powstrzymuje wiele osób przed posiadaniem dzieci. Ponadto, coraz więcej kobiet rozwija karierę zawodową. Czy ma to wpływ na to, że Polacy coraz chętniej myślą o mniejszych rodzinach niż jeszcze 10 lat temu?

TNS OBOP przeprowadził w początkach roku badanie wśród Polaków, pytając ich o podejście do posiadania dzieci. Następnie wyniki porównano podobnym badaniem z 2001 roku. Co się zmieniło?

Przede wszystkim chcemy mieć mniejszą ilość dzieci. Ponad połowa Polaków uważa, że idealna liczba dzieci w rodzinie to dwoje (dawniej taką ilość wskazywało 62%), wzrosła mocno zaś ilość osób, chcących mieć tylko jedno dziecko (z 7% do 17%). Znacznie mniejszy entuzjazm dotyczy też rodzin wielodzietnych. O trójce marzy 13% Polaków (dawniej co piąta para) a 4 lub więcej to obecnie dobra liczba zaledwie dla 2% Polaków (tyle samo uważa, że idealna ilość dzieci to 0).

Spełnienie w posiadaniu dzieci nadal jest istotne dla większości Polaków,ale jednocześnie minimalnie rośnie ilość osób, które widzą,że można czuć satysfakcję z życia nie posiadając potomstwa.

Jak na takie zmiany postaw ma wpływ nasza praca? Niebagatelny – w końcu spędzamy w pracy coraz więcej czasu. Cierpi na tym nasze życie rodzinne i płciowe (dość istotne jeśli chcemy mieć dzieci). Mimo coraz większych opcji na powrót matki do pracy (np. dzięki pracy zdalnej i elastycznej, nadal nie jest łatwo wrócić do pracy po okresie macierzyństwa).