Co byś zrobił, gdybyś jutro stracił pracę?

Większość z nas przynajmniej raz w życiu traci pracę – choć nie zawsze dzieje się to nagle. Zazwyczaj jednak nawet jeśli czujemy, że nieuchronnie nadchodzi wypowiedzenie, to szok jest spory, a samopoczucie po takim wydarzeniu fatalne. Nierzadko też zaczynamy wpadać w lekką panikę myśląc o koniecznych ratach do spłaty i tym, jak poradzimy sobie finansowo. Im mniej gotowi jesteśmy na utratę pracy tym bardziej boimy się ją utracić i tym mocniej się jej trzymamy, nawet jeśli nie spełnia naszych oczekiwań. A czy ty jesteś gotowy na utratę pracy? Czy byłeś przy ostatnim zwolnieniu? Jak można się na utratę pracy przygotować tak, by nie paraliżował nas lęk przed tym, że nie poradzimy sobie w życiu.

Reakcja na zwolnienie z pracy

Każda utrata pracy to przykre doświadczenie – chyba, że zwalniamy się na własne życzenie i rozpoczynamy nową karierę w nowym miejscu. Jeśli jednak zostajemy zwolnieni – czy to z odpowiednim wyprzedzeniem (bo wiemy, że szykuje się redukcja) czy to nagle, kiedy szef o 15.00 w piątek wręcza nam wypowiedzenie prosząc o zabranie swoich rzeczy i spędzenie okresu wypowiedzenia na  urlopie – to i tak przeżywamy mnóstwo negatywnych emocji, wśród których dominuje złość oraz lęk.

Złość po utracie pracy

To uczucie jest najzupełniej naturalne – właśnie ktoś podważył nasza przydatność, kompetencje i sprawił, że straciliśmy stabilizację. Niestety, złość jest uczuciem bardzo mało konstruktywnym. Nie pozwala nam odejść z godnością i powoduje, że czasem, zupełnie niepotrzebnie, palimy za sobą mosty.

Jak zredukować złość w momencie utraty pracy?

Lęk po utracie pracy

Drugim częstym i również naturalnym uczuciem jest lęk. Jak sobie poradzimy? Co powiedzą najbliżsi, z czego zapłacimy ratę kredytu w przyszłym miesiącu i czy łatwo znajdziemy kolejną pracę? Wszystkie te pytania nasilają lęk, a im mniej przygotowani do utraty pracy jesteśmy tym lęk staje się większy.

Jak poradzić sobie z lękiem?

Najlepiej przygotować się na taką sytuacje i z nią oswoić. Pomaga w tym kilka technik:

Co jeszcze można zrobić by się zabezpieczyć?

Plan awaryjny trzeba mieć zawsze –dzięki temu będziemy mogli działać niemalże od razu jeśli stracimy pracę. Nie damy się tez ponieść emocjom złości lub lęku.

Tagi: