Stres zmusza nas do zmiany pracy

Czy Twoja praca jest stresująca? Z badania Aktywni+, które przytaczaliśmy kilka dni temu wynika, że 28% młodych osób zgodziłoby się na pracę w kiepskiej atmosferze byle tylko mieć zatrudnienie. Na dłuższą metę, pracować się jednak w stresie nie da – dlatego często odchodzimy z pracy właśnie przez ten czynnik.

Z ankiety przeprowadzonej międzynarodowo przez Monster.com wynika, że aż 2/3 pracowników uważa stres za główną przyczynę rozważania odejścia z pracy. 40% pracowników deklaruje, że rzeczywiście odeszło z pracy przez to, że stres był dla nich zbyt duży.

Najbardziej wrażliwi na stres są Francuzi i Brytyjczycy. Prawie połowa odeszła z pracy przez stres. Najbardziej odporni są zaś mieszkańcy Indii – mimo iż 20% uznaje, że ich praca nadmiernie ich obciąża nie myślą o rezygnacji z posady. Wydaje się, że tym więcej jesteśmy w stanie znieść im o pracę trudniej.

Mało pocieszającym faktem jest to, że nie zawsze zmiana pracy pomaga. Niestety poziom odczuwanego stresu zależy w dużej mierze od naszej konstrukcji psychicznej – zatem niektórzy z nas po prostu stresują się bardziej i jeśli nawet pracę zmienią, to stres i tak pozostanie. Inni zaś mają umiejętność takiego radzenia sobie z napięciem, że nawet w mocno stresogennym środowisku nie czują się tak szybko wypaleni. Na stres pomaga również robienie czegoś, w czym czujemy się mocni i efektywni.