Skoczek pożądany czy nie?

Jeszcze kilka lat temu osoba często zmieniająca pracę (tzw. skoczek) była uważana za niestabilnego pracownika, którego należy zatrudniać z dużą dozą ostrożności. Czy coś się w tym aspekcie zmieniło?

Serwis CareerBuilder przeprowadził badanie wśród managerów HR pytając ich o to, czy są otwarci na zatrudnienie osoby często zmieniającej pracę i jakie mają nastawienie do takich kandydatów. Okazało się, że skoczek nie jest już czymś złym -a nawet , w niektórych sytuacjach, jest to pracownik pożądany.

Około 55%pracodawców przyznaje się do tego, że zatrudnia „skoczków” i jakoś nie bardzo im to przeszkadza. 32% oczekuje tego, że pracownicy będą często zmieniać firmy – ma to dawać znacznie szerszą perspektywę i bogatsze doświadczenie niż u osoby, która przez kilka lat z rzędu pracowała w jednym miejscu.

Kiedy można kogoś uznać za skoczka? Zasadniczo jeśli osoba zmienia pracę co około 1,5 – 2 lata, to już można powiedzieć, że zmiany pracy w jej przypadku są częste. Nie znaczy to jednak, że w końcu pracownik taki się nie ustabilizuje jeśli tylko znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce. Widać to również w nastawieniu pracodawców, którzy bardziej akceptują częste zmiany pracy u osób młodych. 41% pracodawców w badaniu orzekło,że częste zmiany pracy są mniej akceptowalne jeśli pracownik ukończył 30 lat.

A gdzie najczęściej zmienia się pracę? Z badania CareerBuilder wynika, że branżami gdzie skakanie od firmy do firmy jest najczęstsze są:

Tagi: