Kiedy umawiać się na spotkanie rekrutacyjne?

W jakich godzinach umawiać się na spotkanie rekrutacyjne? Czy określona godzina spotkania może mieć wpływ na to, jak wypadniemy na spotkaniu rekrutacyjnym?

Nie zawsze mamy możliwość dowolnego sterowania godziną spotkania rekrutacyjnego. Niemniej jednak, czasem kiedy dzwoni do nas przedstawiciel firmy, do której składaliśmy aplikację z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną mamy możliwość dopasowania godziny spotkania do naszych potrzeb. Kandydaci, którzy nie mają aktualnie pracy z reguły stosują taktykę elastyczności i informują rekrutera o tym, że mogą się stawić na rozmowę w dowolnym momencie – jeśli jednak osoba rekrutująca daje przestrzeń na to, by móc zaproponować godziną spotkania warto z tego skorzystać.

Jakie godziny na rozmowę rekrutacyjną są najbardziej korzystne?

Wynika to z prostej zależności – jeśli na dane stanowisko prowadzonych jest więcej rozmów rekrutacyjnych w danym dniu, to bycie pierwszym lub ostatnim kandydatem daje nam przewagę w postaci efektu świeżości lub pierwszeństwa – jesteśmy po prostu lepiej zapamiętywani niż kandydaci, którzy odbędą spotkanie w środku dnia. Dodatkową zaletą porannego spotkania jest większa uważność (i nasza i osób prowadzących spotkanie) – nikt nie jest jeszcze zmęczony oraz mniejsze szanse na to, że będziemy porównywani do innych kandydatów, z którymi już spotkała się osoba prowadząca spotkanie. Z drugiej strony, spotkanie pod koniec dnia pracy daje szanse na wykorzystanie tendencji do hierarchizowania – jeśli tak się zdarzy, że w danym dniu większość kandydatów, którzy pojawili się na spotkaniu wypadła słabo, to osoby rekrutujące będą chciały mieć poczucie, że dzień nie był zmarnowany i szeregując kandydatów mogą uznać, że jesteśmy lepszym kandydatem niż pozostali.