Brzydka pogoda nie rozleniwia – wręcz przeciwnie

Kojarzycie te dni, w których ciągle pada a za oknem jest szaro i brzydko? Zwykle w taką pogodę nic nam się nie chce – najchętniej zakopalibyśmy się w kołdrę i poszli spać. Paradoksalnie jednak, mimo iż wydaje się nam, że w brzydką pogodę jesteśmy do niczego, to jesteśmy bardziej produktywni niż w ładny, pogodny dzień.

Badania wykazują, że osoby, które w deszczowy, ponury dzień spodziewają się pogorszonego nastroju, niechęci do pracy i ogólnego rozbicia pogodą za oknem, w rzeczywistości są bardziej efektywni niż kiedy słonce pięknie świeci i pogoda jest super. Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Południowej Karoliny. Najpierw zapytano prawie 200 osób jak uważają- czy podczas brzydkiej pogody są bardziej czy mniej produktywni – 80% osób stwierdziło, że brzydka pogoda wpływa na ich pracę negatywnie. Następnie sprawdzono jak jest w rzeczywistości i okazało się, że w brzydki dzień, pracownikom udaje się zamknąć więcej zadań niż w ładny. Zatem nasze przekonania dotyczące pogody i jej wpływu na naszą pracę są całkowicie błędne!

Ładna pogoda okazała się za to sprzyjać dekoncentracji i zwiększać chęć opuszczenia biura (trudno się zresztą dziwić). Zatem czas dostrzec pozytywy w deszczowym dniu. Choć oby ich jednak było jak najmniej.

źródło:psyhologicalscience.org