6 branż, w których są największe szanse na szybki awans

Dla wielu młodych ludzi, jednym z bardzo ważnych elementów pracy jest możliwość szybkiego rozwoju kariery i pięcia się po szczeblach hierarchii firmowej po to, by wyrobić sobie pozycję, renomę i zdobyć większą władzę, niezależność i pieniądze. W jakich branżach o awans najłatwiej? Które z nich rozważyć, jeśli chcemy szybko zostać menedżerem lub dotrzeć do dużych pieniędzy?

Standardowo dojście do szczebla specjalisty lub menedżera może zająć kilka – kilkanaście lat. Są jednak takie branże, które ze względu na bardzo szybko rozwój i powstawanie nowych zawodów umożliwiają zostanie „weteranem” już w bardzo krótkim czasie. Są i takie, które dzięki dużemu zapotrzebowaniu na pracowników oraz sporej rotacji powodują, że osoby z relatywnie niezbyt dużym doświadczeniem i tak wyróżniają się na tle innych pracowników branży długością stażu i zaangażowaniem, co umożliwia awans menedżerski. W jakich branżach o rozwój stanowiskowy i finansowy jest (i przez najbliższe lata będzie) najłatwiej?

1. Sprzedaż

Sprzedawców poszukuje się w każdej branży, a dobry handlowiec jest na wagę złota. Nie każdy nadaje się do pracy w sprzedaży – trzeba umieć panować nad emocjami, nie poddawać się przeciwnościom, krytyki czy odmowy nie brać do siebie. Przydaje się też żyłka do negocjacji i umiejętność zjednywania sobie ludzi. Mimo tak wielu wymagań, praca w handlu jest tym obszarem zawodowym, w którym najłatwiej o szybki awans – zarówno w zakresie odpowiedzialności jak i finansowym. Dobry handlowiec nie ma górnego limitu zarobków – prędzej czy później przejdzie na prowizyjny system wynagradzania i jego zarobki będą w pełni zależały od tego, ile wypracuje. O rozwój łatwo również w sieciach handlowych, które w związku z otwieraniem nowych placówek(których nadal jest w Polsce za mało), stale potrzebują nowych kierowników oddziałów i regionów. Firmy te oferują liczne programy menedżerskie przygotowujące sprzedawców do objęcia funkcji kierownika sklepu – na takie awans czeka się dwa – trzy lata. Są też i minusy – najczęściej wiąże się on z koniecznością relokacji – dlatego głównie korzystają z tego ludzie młodzi, nie posiadający jeszcze rodzin.

2. IT

Dynamiczny rozwój i stale rosnące zapotrzebowanie w branży IT powodują, że dość łatwo tu o rozwój – zarówno poziomy jak i pionowy. Oczywiście nie jest to praca dla wszystkich – bez przygotowania w zakresie programowania czy administracji nie można liczyć na awans. Niemniej jednak, ci , którzy wywodzą się z tego obszaru edukacyjnego mają przed sobą liczne możliwości. O rozwój i awanse najłatwiej:

3. E-marketing

Kolejna branża, w której możliwości rozwoju są niemalże nieograniczone. Wszystko dlatego, że technologie i rozwiązania rozwijają się z prędkością światła. Wielu z nas już nie pamięta, że jeszcze kilka lat temu, nasze telefony służyły tylko do dzwonienia i miały monochromatyczne wyświetlacze. Dziś możemy za ich pomocą zrobić niemalże wszystko. Taki rozwój technologii i możliwości jej wykorzystania sprawia, że pojawiają się nowe obszary zawodowe w wielu płaszczyznach i bardzo szybko można stać się ekspertem. Czasem już kilka miesięcy doświadczenia wystarczy, by pracownik bywał uznawany za specjalistę. Branża ma też przed sobą szerokie perspektywy.

4. Doradztwo finansowe

Chcesz zarabiać znacznie powyżej średniej krajowej i masz odwagę podjąć ryzyko pracy bez stabilizacji na etacie? Zatem rozważ branżę finansową – jej plusem jest to, że w zasadzie przy odpowiednich szkoleniach, nie trzeba wcześniej znać się (i studiować) finansów – choć to nieco pomaga. Trzeba jednak być osobą o wysokich wartościach etycznych, bardzo kontaktową i lubiącą ludzi. W Polsce zawód doradcy finansowego nie jest postrzegany jako zbytnio prestiżowy (jeszcze) trzeba zatem też mieć odporność na odmowę.

5.Turystyka

Sektor turystyczny to dzięki tanim lotom mocno rozwijająca się branżą. I choć Polacy mają mało funduszy na wakacyjne szaleństwa, to coraz większa ilość turystów odwiedza Polskę. A to daje przestrzeń do rozwoju w zakresie obsługi gości i turystyki a nawet prowadzenia własnych firm zajmujących się obsługą ruchu turystycznego.

6.Centra usług wspólnych

Sektor outsourcingu usług lub konsolidacji niektórych funkcji firmy w ramach spółek córek jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów w Polsce. Polacy szybko się uczą i znają języki obce, co umożliwia tworzenie miejsc pracy wykorzystujących te kompetencje. Praktycznie w każdym większym mieście funkcjonuje obecnie kilka firm z sektora outsourcingu i ciągle powstają nowe – na pracowników jest niemalże nieustające zapotrzebowanie. Nie jest to jednak praca łatwa – dość szybko wypala a i nie każdy nadaje się do korporacyjnej kultury firmy – stąd duża rotacja pracowników, a duża część młodych ludzi, traktuje pracę w takiej firmie jako kilku miesięczny lub kilkuletni przystanek w karierze. Z tego powodu, o awans w sektorze usług outsourcingowych łatwiej niż w innych branżach. Firmy te nie tylko oferują liczne programy menedżerskie, które przygotowują pracowników do roli liderów, ale chętnie w nich inwestują, jeśli tylko widzą zaangażowanie. Kluczem do awansu w tego typu korporacjach jest po pierwsze własna inicjatywa (na program trzeba się zgłosić – nikt nikogo prosić nie będzie), jak i otwartość na częste wyjazdy i zmiany miejsca zamieszkania (wiele szkoleń obejmuje dłuższe wizyty w innych oddziałach firmy a nawet oddziałach zlokalizowanych w innym kraju). Jeśli jednak dobrze czujesz się w korporacji i podróże cię bawią, to taka ścieżka kariery może być dla ciebie idealna – nawet jeśli nie myślałeś nigdy o tym, by całe życie być doradcą HR, konsultantem księgowych czy osobą rozliczającą operacje finansowe.

Tagi: