4 cechy, które najbardziej liczą się u programistów

Wprawdzie programiści są na tyle deficytowi, że nie mają większych problemów ze znalezieniem pracy, to jednak nie każdy programista zarabia kokosy i jest rozrywany przez rekruterów. Poza tym, po popularność studiów w obszarze IT rośnie i aby dostać dobrą pracę nie wystarczy za kilka lat być po prostu programistą. Trzeba będzie być dobrym programistą. Co to znaczy? Jakich cech u programisty szukają rekruterzy?  Wszystko sprowadza się do zaledwie 4 wytycznych.

1.Pasja programowania

Najważniejsza cecha – bez niej, programista nie jest programistą tylko klepaczem kodu. Rzemieślnikiem, który też jest potrzebny ale ani się go nie awansuje, ani mu dobrze nie płaci, a jak odejdzie to nikt po nim nie płacze. Pasja polega na tym, że programiście się chce i jest żywo zainteresowany programowaniem. Pytania, które badają pasję na rekrutacji to np. pytania o pierwsze kontakty z programowaniem, o to jaki projekt wykonał kandydat z którego jest dumny, o to przy jakich projektach chciałby pracować.  O ile posiadanie pasji (czy to do programowania czy do czegokolwiek innego) łatwo pokazać, o tyle praktycznie nie da się ukryć jej braku. Jeśli zatem tak naprawdę nie pasjonuje cię programowanie to może spróbuj zostać adminem, albo zajmij się czymś zupełnie innym.

2.Znajomość nowych technologii i rozwiązań

Programista który się nie rozwija jest może nie tyle martwym programistą (mentalnie), ale programistą mało przydatnym w szerszej perspektywie czasowej. Zmiany technologiczne jakich doświadczamy są tak szybkie, że bez śledzenia nowości nie ma możliwości bycia na bieżącą – to, co programista będzie tworzył, nie będzie dopasowane do nowych realiów (a zatem w dużej mierze bezużyteczne). Dlatego na rozmowie kwalifikacyjnej zawsze zada pytanie o to, skąd programista czerpie wiedzę, jak ją rozwija oraz czego nowego się ostatnio dowiedział.

3.Myślenie biznesowe

Oznacza ono świadomość, że program nie jest tworzony sam dla siebie, ale dla użytkowników i jego celem, jest służyć ich potrzebom. Myślenie biznesowe to również umiejętność oddzielania sytuacji w których coś się zrobić da, ale będzie kosztowne (w rozumieniu ilości godzin pracy jaką trzeba na to poświęcić) od tego, że drobna poprawka w kodzie może pozwolić na poprawę jakości programu o kilkadziesiąt procent. Dobry programista wiec po co robi program lu  jego część i rozumie biznes IT.

4.Umiejętność współpracy z innymi programistami

Nie każdy programista to zamknięty na innych introwertyk. I choć taki stereotyp do niedawna jeszcze panował, to większość programistów to otwarte na innych osoby. Oczywiście nie znaczy to, że potrafią pracować w grupie.  By programista dobrze działał w zespole powinien mieć:

Dobrze funkcjonujący zespół IT to taki, w którym członkowie mówią sobie o swoich problemach i trudnościach (bo może już ktoś z zespołu miał podobny i można go szybko rozwiązać zamiast marnować czas), wymieniają wiedzą i są wstanie pracować razem dla jednego celu (a nie osobistej chwały za stworzone rozwiązanie).