Wymagająca umysłowo praca usprawnia mózg

Być może obecnie, twoja wymagająca wysokiej koncentracji i natężenia uwagi praca jest dla Ciebie stresująca, ale na emeryturze będziesz wdzięczny za to, że była właśnie taka. Dlaczego? Bo badania dowodzą, że osoby, które posiadały taką pracę dłużej zachowują sprawność umysłu.
Badania w tym zakresie przeprowadzono na Uniwersytecie stanowym w Kolorado. Grupę mężczyzn na emeryturze badano kilkukrotnie pod względem sprawności umysłowej na przestrzeni 18 lat. W trakcie badań musieli wykonywać różnego rodzaju zadania badające ich sprawność intelektualną – w ten sposób mierzono to, jak sobie radzą mimo upływu wieku. Wyniki te porównano z tym, jakiego rodzaju pracę wykonywali przed przejściem na emeryturę – czy wymagała ona analizowanie informacji, podejmowania decyzji, rozwiazywania problemów, kreatywności, zbierania informacji, tworzenia strategii itd.
Co się okazało? Czy rodzaj pracy jaką wykonujemy ma wpływ na naszą nasz umysł i jego stan w późnym wieku? Okazało się, że tak – osoby, których praca była intelektualnie wymagająca dłużej zachowywały sprawność umysłu, miały lepszą pamięć i wolniej ich mózg ulegał degeneracji związanej z wiekiem. Na początku emerytury zmiany między uczestnikami (a głównie grupą, która wykonywała prostsze praca a tymi, których prac były mocno wymagające) nie były duże, ale w miarę starzenia się badanych coraz bardziej widoczne.
Jeśli Twoja praca niezbyt wiele od Ciebie wymaga nie martw się – na szczęście podobny efekt można uzyskać jeśli mamy wymagające kreatywności i analizy hobby.

źródło:eurekalert.org