Na emeryturze opiekuj się wnukami. Byle nie za bardzo

Co spora ilość kobiet robi na emeryturze? Opiekuje się wnukami (jeśli je ma). Takie zajęcie okazuje się korzystne dla zdrowia – o ile babcia nie jest nianią na pełny etat.

Z przeprowadzonych w Australii przez Women’s Healthy Aging Project badań wynika, że dla kobiety opieka nad wnukami ma znaczenie nie tylko emocjonalne. Pozwala również zachować bystrość umysłu. Pod warunkiem, że babci nie zajmuje się na emeryturze czasu wnukami zanadto.

W badaniu wzięło udział 186 babć, które w różnym stopniu zajmowały się wnukami. Obserwowano nie tylko ilość czasu spędzaną z maluchami, ale również mierzono poziom sprawności poznawczej babć przez kilka lat i sprawdzano objawy rozwoju demencji. Okazało się, że najlepszym rozwiązaniem by zachować sprawność umysłu jest zajmowanie się wnukami przez 1-2 dni w tygodniu. 5 dni w tygodniu (czyli pełny etat) powodował zaś szybsze obniżenie sprawności poznawczej. Naukowcy tłumaczą to tym, że o ile pozostawanie w społecznych relacjach pomaga w zachowaniu bystrości umysłu, to jednak dziecko nie zapewni takich efektów jak kontakt z osobą dorosłą będącą na tym samym poziomie intelektualno – rozwojowym Zatem za dużo czasu z wnukami nie powstrzymuje demencji.

Tagi: