3 powody, dla których warto wysyłać CV nawet jeśli już prawie dostałeś propozycję

„Jest Pan naszym kandydatem nr 1. Zadzwonimy do piątku z propozycją dalszych działań” – po takim telefonie można uznać, że pracę w zasadzie masz już w kieszeni. Przecież obiecali że zadzwonią i do tego powiedzieli, że jesteś kandydatem numer 1.   W piątek jednak  możesz dowiedzieć się, że decyzja została przesunięta na kolejny piątek, a potem na jeszcze kolejny, bo wypadły święta. A potem prezes wyjechał. Po miesiącu możesz nadal nie mieć ani nowej pracy ani jasnego komunikatu co dalej.  To tylko pierwszy powód do tego, by nie przestawać poszukiwać pracy nawet wtedy, kiedy już prawie masz dostać ofertę.

Wielu kandydatów popełnia jeden strategiczny błąd podczas szukania pracy. Zmniejszają wysiłki zmierzające do znalezienia pracy, kiedy są już bardzo blisko ostatecznej odpowiedzi i czują, że praca „jest ich”. Tymczasem,  pracodawca który nie złożył jeszcze wiążącej oferty zawsze może się wycofać (może to zrobić również wtedy, kiedy ją złożył, ale nie podpisaliśmy jeszcze umowy).  Poszukiwania nowej pracy nie warto zatem przerywać z przynajmniej 3 powodów:

  1. Dopóki nie podpiszemy nowej umowy  o prace i pracy nie rozpoczniemy, pracodawca zawsze może się z obietnic wycofać. Nie jest to kulturalne, ale zgodne z prawem. W efekcie my tracimy czas, bo musimy zaczynać poszukiwania od początku.
  2. Czekając na odpowiedź od pracodawcy i mając jedynie jedną ofertę w zanadrzu, zdarza się, że kandydat staje się niemalże obsesyjnie zainteresowany tą ofertą. W efekcie nie myśli o  niczym innym, snuje plany – w takich sytuacjach rezygnacja firmy z kandydata może być bardziej bolesna.
  3. Nadal szukając pracy, nie tylko nie czekamy jak na szpilkach na odpowiedź z jednej firmy, ale również stale poszukujemy nowych możliwości i to zwiększa naszą przewagę w negocjacjach. Będziemy mniej skłonni do tego, by przyjąć niekorzystne warunki jeśli wiemy, że mamy kilka spotkań przed nami.
Tagi: