Zabawa Barbie źle wpływa na przyszłą karierę

Czy Twoja córka często bawi się lalkami Barbie?  Jeśli tak, to zadbaj o to, by wiedziała, że świat stoi przed nią otworem i może w przyszłości zostać kim zechce. Jak wynika z badań, które przeprowadziła Aurora Sherman, zabawa Barbie może ograniczać dziewczynkom wizje kariery zawodowej.

Aurora Sherman wraz z Eileen Zurbriggen z Uniwersytetu Santa Cruz przeprowadziły ciekawy eksperyment. Dziewczynkom w wieku 4-7 lat pozwolono bawić się lalkami Barcie. Jedna grupa, bawiła się wersją Barbie – lekarz. Druga, Barbie – modelką, a trzecia (kontrolna) szmacianą zabawką w kształcie Pana Ziemniaka. Po zabawie, dziewczynkom pokazano serię zdjęć przedstawiających różne zawody i poproszono oto, by wskazały te, które ich zdaniem mogłyby wykonywać w przyszłości oraz te, które ich zdaniem mogą wykonywać tylko chłopcy. Okazało się, że dziewczynki, które bawiły się Barbie widziały dla siebie znacznie mniej możliwości zawodowych niż grupa kontrolna. Więcej też zawodów przypisały jedynie chłopcom.

Wniosek, jaki wysnuły badaczki dotyczy tego, że nawet na tak małe dzieci już wpływa obraz lalki Barbie jako modelu kobiety, która musi być atrakcyjna i seksowna, co nie koresponduje np. z zawodem mechanika. Co ciekawe, ubiór lalek nie miał wpływu na wybory, zatem badaczki uważają, że chodzi tu o figurę i urodę lalki, która jest interpretowana jako oczekiwany wygląd w przyszłości (a zawody, które nie są „sexi” nie są brane pod uwagę).

Być może zakaz zabawy Barbie byłby dla dziewczynek zbyt okrutny, ale dzięki tego typu badaniom widać, jak złożone są czynniki, które wpływają na nasze wybory w dorosłym życiu i jak mało trzeba, by ograniczyć dzieciom możliwość rozwoju.

fot.:pat herman/sxc.hu

Tagi: