Mężczyzna zarobi więcej nawet pracując jako opiekunka

Czy nie uważacie, że to już przesada? To,że mężczyźni zarabiają więcej od kobiet na większości stanowisk jest swego rodzaju normą, z którą walczymy, ale do której jesteśmy przyzwyczajeni. Potrafimy wyjaśnić to zjawisko – w końcu mężczyzna może być bardziej oddany pracy, bo mniej zajmuje się domem i nie pójdzie na urlop wychowawczy.

Różnice w zarobkach tłumaczy się też często tym, że mężczyzna jest osobowościowo lepiej przygotowany do niektórych zawodów. Trudno jednak uwierzyć w to, że mężczyzna będzie lepszą opiekunką do dziecka niż kobieta (nie będzie też gorszy – kompetencje do tego mają obie płcie, choć kobiety często większe doświadczenie). Mimo tego, że bycie opiekunką do dziecka to zawód postrzegany jako kobiecy, mężczyźni nawet tutaj też zarabiają więcej!

Mężczyzn pracujących jako opiekunowie do dzieci jest niewielu – z analizy serwisu Priceconomics wynika, że niecałe 3%. Mimo tego i tak zarabiają nieco więcej niż ich koleżanki! Średnia pensja (w USA) dla opiekunki kobiety wynosi 14,5$ za godzinę. Dla mężczyzny jest to 15$. Nawet w zdominowanym przez mężczyzn zawodzie udaje się im zarobić więcej. Czy to dlatego,że mężczyźni są bardziej cenieni? Raczej nie chodzi tu o to, że to mężczyzna jest bardziej ceniony ale o to, że mężczyzna bardziej ceni się sam. I jego oczekiwania są po prostu wyższe. Kobiety mają zaś tendencję do tego, by same sobie umniejszać. I w efekcie po prostu zarabiają mniej na własne życzenie.