Indywidualny plan działania dla bezrobotnych

odejscie2 Indywidualny plan działania dla bezrobotnychJak donosi Gazeta Prawna, do 31 grudnia 2014 roku każdy bezrobotny będzie miał swój indywidualny profil bezrobocia i w zależności od tego, do jakiej grupy zostanie zakwalifikowany, takie będą na niego czekały instrumenty wsparcia. Na czym ma polegać profilowanie bezrobotnych?Otóż w ramach profilowania, Urzędy Pracy będą przeprowadzały z każdym bezrobotnym test, w którym będzie on musiał odpowiedzieć na 24 pytania zamknięte. 13 pytań ma dotyczyć tego, jak bardzo daleko znajdują się kompetencje bezrobotnego od wymagań rynku pracy, a 11 pozostałych gotowość do wejścia w ten rynek. Innymi słowy – profil ma pokazać do czego bezrobotny się nadaje i czy w ogóle chce pracować. Kwestionariusz będzie dostępny w formie elektronicznej i co jakiś czas zmieniany by się bezrobotni nie nauczyli nim manipulować.

A co po teście?

Na podstawie wyników, każdy bezrobotny zostanie zakwalifikowany do jednej z trzech grup:

Profil aktywności – dla tych, którym jeszcze się chce pracy szukać. Wsparcie dla nich to po prostu oferty pracy (miejmy nadzieję że dopasowane do umiejętności – bo teraz to nieco z tym różnie).

Profil pomocy – dla osób, którym chce się nieco mniej – działania zakładają wsparcie i usługi z instrumenty rynku pracy, działania aktywizacyjne zlecone przez PUP oraz inne formy pomocy z włączeniem Programu Aktywizacja i Integracja,

Profil pomocy dla III grupy – dla tych, którym się już nie chce – szerokie wsparcie wraz z programami specjalnymi i skierowaniem do zatrudnienia wspieranego u pracodawcy lub podjęcia pracy w spółdzielni socjalnej zakładanej przez osoby prawne.

Wszystko fajnie, tylko żeby się nie okazało, że mniejsze wsparcie dla aktywnych oznaczać będzie, że zaczną dryfować ku pozostałym grupom, albo okaże się, że lepiej opłaca się jednak być osobą już zniechęconą w pełni, bo wtedy można będzie dostać dotowane miejsce pracy.

Nad nową wersją ustawy już pracuje sejm. Jak na razie, po testach profilowania przeprowadzonych w 24 urzędach panuje optymizm co do skuteczności nowej metody radzenia sobie z bezrobociem.

Dodaj komentarz

4 komentarze to “Indywidualny plan działania dla bezrobotnych”

 1. Ewa napisał(a):

  O rany… poprawcie te literówki!

 2. cuddomniemany napisał(a):

  czysta kpina optymizm proponuje włożyć do kieszeni

 3. Robson napisał(a):

  Jestem sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. Zwiększy on tylko zatródnienie w UP.Jóż same jegozałożenia są pżesycone podejżliwościa że ktoś oszuka oszustów i przejawiają elementy dyskriminacyjne. Kolejna próba powolania dodatkowych etatów w sferze Budżetowej, i tak nikomu nie potrzebnych.
  Kraj w którym,już prawie nic się nie produkuje, jest skazany na zagładę.
  Podstawowe moje pytanie, kto na to ma wypracować środki? Kto tę tempotę będzie utrzymywał?
  Unia Europejska w końcu przestanie finansować to Polityczne i moralne bagno! Co wtedy?
  Kolejne Rządy doprowadziły do Upadku szkolnictwo zawodowe i zlikwidowały zakłady produkcyjne, doprowadzając całe miasta do stanu wegetatywnego. Szkolnictwo wyższe, to jest Żenada, mgr. który bóduje zdania jak „uboczny produkt pijanego zomowca” to w tym kraju standard. Ci „Ludzie” mają coś dobrego zrobić dla kraju? Jak oni nic nie widzą poa końcem własnego nosa! Chciwość jest ich nadżędnym przesłaniem.
  Rozdęta do granic możliwości Administracja pożera wszelie pieniądze. Rozdrobnienie stanowisk zpowodowało tylko że nikt nic nie wie,co za tym idzie nic w tzw. Urzędzie nie można załatwić. (Nawet chorej na Perkinsona kobiecie odmówiono wypełnienia jakiegoś świstka bo „Urzędnik” nie jest od pomocy chorej osbie)
  Nie wieżę że to coś zmieni na lepsze, chyba tylko Administracji.