Czy Twoje rodzeństwo ma wpływ na Twoje oszczędności?

Czy to, którym dzieckiem z kolei jesteś (czy masz starsze czy młodsze rodzeństwo) może mieć wpływ na to, jak podchodzisz do kwestii finansowych? Ile wydajesz, jak wydajesz i czy robisz oszczędności?

Według psychologicznej teorii Adlera, dziecko które urodziło się jako pierwsze jest najbardziej odpowiedzialne i ma największy pęd ku władzy. Jest przy tym nieco konserwatywne w swoich wyborach. Dziecko średnie jest nastawione rywalizacyjnie a najmłodsze nieco rozpuszczone i leniwe. Czy te teorie sprawdzają się w praktyce jeśli chodzi o pieniądze?

W badaniu przeprowadzonym przez serwis couponcabin.com, ankietowani zostali poproszeni o własną ocenę tego, czy są w zarządzaniu finansami odpowiedzialni. W ilości osób, które wskazały się jako odpowiedzialnych nie było zbyt dużych różnic pod względem kolejności urodzenia. Za odpowiedzialnych uznało się 87% urodzonych jako pierwsi, 88% osób mających i starsze i młodsze rodzeństwo i 85% najmłodszych.

Bardzo podobne wyniki uzyskano pytając ankietowanych o to, czy podejmują ryzyko finansowe – we wszystkich grupach, za ryzykantów uznało się między 35 a 38%. Najchętniej – jak się okazało – ryzyko podejmują jedynaki (prawie 40% działa impulsowo i ryzykownie).

Jeśli zaś chodzi o oszczędności, to najbardziej oszczędni okazali się ludzi urodzeni jako środkowi – 65% z nich posiada oszczędności, w porównaniu do 60% urodzonych jako ostatni i 57% najstarszych z rodzeństwa. Osoby urodzone jako środkowe okazały się być też najbardziej pomocne w zakresie finansów w stosunku do innych .Co ciekawe to właśnie ta grupa najczęściej proszona jest przez swoje rodzeństwo o finansowe wsparcie (takie prośby otrzymało od swojego rodzeństwa 49% dzieci urodzonych w środku, a tylko 29% najmłodszych).

Jak widać o którym dzieckiem z kolei jesteś na to, czy jesteś oszczędny i jak podchodzisz do pieniędzy nie nie ma większego wpływu.

źródło:heatlth24.pl