75 lat – tyle potrzeba by wyrównać ilość kobiet i mężczyzn w zarządach

Mimo tego, że kobiety coraz częściej robią kariery zawodowe i z roku na rok coraz większej ilości kobiet udaje się przebić przez szklany sufit to nadal w zarządach największych firm zaledwie 5% prezesów to kobiety. Ile czasu potrwa jeszcze walka płci?

Z okazji Dnia Kobiet, Manpower Group przeliczył progres jaki kobiety osiągają w dochodzeniu do najwyższych stanowisk w firmach. O ile w roku 1998 11% managerów wysokiego szczebla w firmach z listy Fortune 500 stanowiły kobiety, to w 2005 roku ilość ta skoczyła do 16%. To nadal niewiele (jak na 7 lat rozwoju firm i jednoczesnej walki kobiet o dotarcie do wyższych stanowisk), ale progres jest. By wyrównać ilość kobiet i mężczyzna na managerskich stanowiskach i w zarządach przy zachowaniu obecnego tempa zmian potrzeba 75 lat.

75 lat to dużo – oznacza, że nawet nasze wnuczki nie będą jeszcze traktowane na równi z mężczyznami. Z drugiej strony, przyrost kobiet w zarządach, dzięki ciągłemu parciu kobiet do przodu może przyśpieszyć. O ile oczywiście więcej kobiet zechce iść w kierunku IT – bo to te właśnie firmy rozwijać się w najbliższych latach będą najprężniej.

Tagi: