6 typów uścisku dłoni

Podanie dłoni to pierwszy kontakt osoby prowadzącej rekrutację z kandydatem. Efekt pierwszego wrażenia można zepsuć bardzo szybko podając dłoń w nieodpowiedni sposób. I dotyczy to nie tylko rozmowy kwalifikacyjnej, ale w zasadzie każdej sytuacji w której poznajemy nową osobę. Ze sposobem w jaki podajemy dłoń łączy się cały kompleks wyobrażeń na temat osobowości danego człowieka – to właśnie one składają się na efekt pierwszego wrażenia i wyobrażenia, jakie wyrabiamy sobie na temat innych.

Bywa, że wyobrażenia te są błędne – ale mimo tego i tak ciężko je zmienić. Poza tym musi minąć jakiś czas, byśmy się mogli przekonać, że osoba, która wydawała się nam pewna siebie, w gruncie rzeczy jest nieśmiała, a bufon okazuje się sympatyczny. Aby zmienić to wyobrażenie musimy też mieć ku temu okazję, czyli osobę poznać bliżej. Zły uścisk dłoni, to złe pierwsze wrażenie i często brak możliwości poznania drugiej osoby bliżej (niezależnie od tego czy to my ściskaliśmy, czy nam ściśnięto dłoń). Na szczęście prawidłowy uścisk dłoni jest rzeczą prostą i można się go łatwo nauczyć – tylko musisz o tym pamiętać na co dzień i powoli wypracowywać nowy schemat.

Z jakim typem uścisku spotykamy się w praktyce i jaki kompleks stereotypowych wyobrażeń na temat osoby, która w ten sposób podaje dłoń, mamy?

1.Martwa ryba

Ten sposób to podanie dłoni której palce zwisają ku dołowi, najczęściej upiornie zimnej. Ten uścisk nie jest też tak naprawdę uściskiem, a jedynie muśnięciem palców drugiej osoby.

Jakie skojarzenia budzi? Braku energii i chęci do działania, wysokiego mniemania o sobie lub nieśmiałości, nie przywiązywania wagi do innych osób. Innymi słowy, wydaje się nam, że mamy do czynienia z nudną, mało energetyczną osobą, której się wydaje, że pozjadała wszystkie rozumy i z nami gadać nie będzie.

2.Ciastolina

Dłoń podawana jest prosto, jest sucha i ciepłą, ale uścisk nie niesie ze sobą żadnej siły – w zasadzie jest to po prostu pozwolenie na to, by ktoś chwycił naszą dłoń i ją ścisnął – my zaś nie wkładamy w ten uścisk niczego od siebie.

Takie podanie dłoni budzi skojarzenia z brakiem energii, niechęcią do działania, brakiem zdecydowania, brakiem szacunku do drugiej osoby.

3.Na dziewicę

Podanie dłoni może tu odbyć się samymi opuszkami palców,albo nawet całą dłonią. Uścisk jest ledwo wyczuwalny, ale jednak jest (w odróżnieniu do „ciastoliny” gdzie go nie ma wcale). Ważne przy tym uścisku jest to, że nie patrzy się osobie której podaje się dłoń w oczy i najczęściej postawa ciała jest skulona a ramiona opadają i kierują się do wewnątrz.

Taka forma przywitania budzi skojarzenia z dziewicą, która chciałaby, ale się boi – niby uścisk jest,ale nieco niemrawy. Brak kontaktu wzrokowego może kojarzyć się z nieśmiałością, ale również z brakiem szacunku, ogłady towarzyskiej lub ignorowaniem drugiej osoby. Najczęściej w ten sposób witają się osoby nieśmiałe.

4.Na Szreka

Odwrotnością uścisku „na dziewicę” – jest uścisk „na Szreka” – czyli silny, stanowczy uścisk, który miażdży dłoń drugiej osoby. Zamiast przywitania uścisk przypomina bardziej zaproszenie do walki. Najczęściej postawa ciała osoby która w ten sposób ściska dłoń jest otwarta a uśmiech szeroki. Nie zmienia to tego, że odbiera się ją jako przyjazną, ale nieco niebezpieczną lub niezrównoważoną. Ponieważ taki uścisk sprawia nam ból, odruchowo nieco boimy się takiej osoby. Dobrze go zatem zastosować w negocjacjach, ale źle kiedy szukamy partnera biznesowego lub jesteśmy na randce.

5.Na biskupa

W tej formie uścisku przodują kobiety. Podają dłoń wierzchem do góry tak jakby miały na palcu pierścień, który wierny powinien ucałować (stąd nazwa). Taki uścisk traktowany jest jako wymuszenie od mężczyzny pocałunku i domaganie się szarmanckiego traktowania. Kobieta która tak podaje dłoń może być ostrzegana jako pretensjonalna, zapatrzona w siebie, z nadmiernymi wymaganiami. Uważaj na ten uścisk zarówno na rozmowie o pracę jak i podczas szukania męża!

6.Na dominatora

Ten uścisk jest prawie idealny pod kątem głębokości i siły, ale … osoba ściskająca przekręca lekko dłoń, tak by wierzch jej dłoni był na górze. Taki uścisk oznacza dominację i może w osobie odbierającej taki uścisk stworzyć wrażenie, bycia dominowaną. Jeśli negocjujesz – to dobrze, ale jeśli starasz się o pracę i w ten sposób potraktujesz szefa, to może nie mieć najlepszego wrażenia na Twój temat.

Pamiętajcie o tym, że uściskiem można manipulować- wypróbujcie w jaki sposób działa na innych różne natężenie siły uścisku. I dbajcie o to, by nie popełniać podstawowych błędów!