5 powodów dla których warto pracować w czasie studiów

flirt w pizzerii 5 powodów dla których warto pracować w czasie studiów Coraz rzadziej spotyka się w czasie rekrutacji osoby, które ukończywszy studia nie mają za sobą żadnych doświadczeń zawodowych (niemniej jednak się to zdarza). Sporo osób ma w CV listę staży i praktyk – w głównej mierze bezpłatnych. Warto jednak znaleźć czas w trakcie studiów na to, by podjąć pracę zarobkową –nawet jeśli miałaby by to być praca nie wymagająca żadnych kwalifikacji.

Dlaczego praca na studiach jest taka ważna? Jest ku temu przynajmniej 5 powodów:

1.Uczy szacunku do pieniądza

Im gorzej płatna praca tym bardziej nauczy cię szanować pieniądze. Kiedy wystoisz się w deszczu z ulotkami, przechodnie będą dla ciebie niemili a ty mało nie oszalejesz z nudów i zimna po to, by po godzinie pracy nadal nie było cię na piwo studenckim pubie,, to zobaczysz ile warta jest praca.

2.Uczy relacji szef – pracownik

A przynamniej pozwala na zaobserwowanie tego, jakiego rodzaju jest to relacja. Do tej pory, relację zależności – poza rodzicielską – student spotkał jedynie na studiach (i w szkole). Różnica jednak między tym, że wymaga wykładowca a tym że wymaga szef jest znacząca –dlaczego? Bo wykładowca nie traci niczego, jeśli student się nie przygotuje do egzaminu (no, może czas, ale za ten czas ma płacone). Szef – jeśli pracownik robi robotę źle – traci realne pieniądze.

3.Uczy współpracy w grupie

I tego, że na wspólny efekt pracuje kilka osób. Niektóre uczelnie pozwalają na przetestowanie umiejętności pracy w grupie podczas wspólnych projektów i zadań, ale w pracy z ludźmi z którymi współpracujemy mamy nieustanny kontakt i jest to lepsza lekcja życia niż każda inna.

4. Uczy pokory

Rzadko kiedy uda się studentowi dostać pracę w czymś na czym się zna – raczej będą to prace operacyjne, nie wymagające kwalifikacji (choć wcale nie zawsze proste). I będą wymagały przyswojenia wielu nowych zasad – każde takie doświadczenie uczy zaś niezbędnej w późniejszej pracy pokory. Tego, by się dopytać kiedy czegoś nie wiadomo, by wysłuchać dokładnie poleceń szefa i by wziąć odpowiedzialność za to, co zrobiło się źle. Ta umiejętność na początku kariery przydaje się jak żadna inna.

5.Uczy podejścia do klienta

Wprawdzie nie każda studencka praca jest związana z ludźmi, ale powinna być. Takie doświadczenie jak kelnerstwo, telemarketing, barmaństwo czy inne prace związane z obsługą klienta rzutują na to, czy później będzie się chciało pracować z klientem czy nie. Nawet bardzo krótkie doświadczenie wakacyjne może oszczędzić wielu rozczarowań i złych wyborów na ścieżce kariery.

Dodaj komentarz

3 Responses to “5 powodów dla których warto pracować w czasie studiów”

 1. emigrant says:

  AD1: “…to zobaczysz ile warta jest praca”

  Dokładnie… a potem kupić bilet do UK i dowiesz się ile za TĄ SAMĄ pracę w normalnym kraju można dostać pieniędzy…

  AD2 “Szef – jeśli pracownik robi robotę źle – traci realne pieniądze”…

  TAAAAA szczególnie jak ma darmowego niewolnika na “stażu”… wtedy to tyyyyyyyyyyyyle traci że hoho. A co w przypadku gdy ów DARMOWY stażysta/praktykant pracuje DOBRZE? Wtedy generuje CZYSTY DOCHÓD, ile? Ano tyle co zwykły pracownik + to co oszczędził na wypłacie.

  Biorąc pod uwagę fakt iż przeciętny student to nie debil z IQ na poziomie rybki akwariowej – w końcu ukończył szkołę średnią i zdał maturę państwową oraz “COŚ” studiuje to przypadki “generowania strat” można liczyć w promilach.

  Co ciekawe tu w UK w firmie w której pracuję stażysta dostaje całkiem niezłe pieniądze i wg mojej oceny wie dużo mniej niż przeciętny absolwent polskiej uczelni.

  Tak więc niech Pani przestanie robić propagandę o tym że studenci/absolwenci nic nie potrafią i nie zasługują na wynagrodzenie za świadczoną pracę… to się już robi nudne.

 2. gabryśka says:

  Oczywiście warto nabierać doświadczenia podczas studiów, gdyż jest to istotne w późniejszej rekrutacji na docelowe stanowisko. Prostym sposobem na to jest MLM, choć często krytykowany przez społeczeństwo, ja pracę w Golden Drop mogę spokojnie polecić. Po pierwsze nie jest to nic nachalnego, narzucającego, gdyż polega na prezentacji produktu rodzinie, przyjaciołom. Dobrym sposobem jest również przyrządzenie degustacji. Mój zysk to 20% ze sprzedaży każdej butelki oleju Golden Drop. Możesz pracować nawet godzinę dziennie i mieć przy tym gotówkę, tym bardziej godząc to z uczelnią.

 3. Riguest says:

  U nas na uczelni wielu spośród studentów podejmowało pracę jeszcze na studiach (studiuję na Akademii Morskiej w Szczecinie), np. w formie płatnych staży, itp. Muszę przyznać, że moja uczelnia stwarza dużo możliwości podjęcia zatrudnienia, jeżeli tylko ktoś chce zdobywać doświadczenie. Myślę, że m.in. dlatego bardzo dobrze przygotowuje studentów do wykonywania zawodu i do przyszłej ścieżki kariery.