5 powodów dla których warto pracować w czasie studiów

Coraz rzadziej spotyka się w czasie rekrutacji osoby, które ukończywszy studia nie mają za sobą żadnych doświadczeń zawodowych (niemniej jednak się to zdarza). Sporo osób ma w CV listę staży i praktyk – w głównej mierze bezpłatnych. Warto jednak znaleźć czas w trakcie studiów na to, by podjąć pracę zarobkową –nawet jeśli miałaby by to być praca nie wymagająca żadnych kwalifikacji.

Dlaczego praca na studiach jest taka ważna? Jest ku temu przynajmniej 5 powodów:

1.Uczy szacunku do pieniądza

Im gorzej płatna praca tym bardziej nauczy cię szanować pieniądze. Kiedy wystoisz się w deszczu z ulotkami, przechodnie będą dla ciebie niemili a ty mało nie oszalejesz z nudów i zimna po to, by po godzinie pracy nadal nie było cię na piwo studenckim pubie,, to zobaczysz ile warta jest praca.

2.Uczy relacji szef – pracownik

A przynamniej pozwala na zaobserwowanie tego, jakiego rodzaju jest to relacja. Do tej pory, relację zależności – poza rodzicielską – student spotkał jedynie na studiach (i w szkole). Różnica jednak między tym, że wymaga wykładowca a tym że wymaga szef jest znacząca –dlaczego? Bo wykładowca nie traci niczego, jeśli student się nie przygotuje do egzaminu (no, może czas, ale za ten czas ma płacone). Szef – jeśli pracownik robi robotę źle – traci realne pieniądze.

3.Uczy współpracy w grupie

I tego, że na wspólny efekt pracuje kilka osób. Niektóre uczelnie pozwalają na przetestowanie umiejętności pracy w grupie podczas wspólnych projektów i zadań, ale w pracy z ludźmi z którymi współpracujemy mamy nieustanny kontakt i jest to lepsza lekcja życia niż każda inna.

4. Uczy pokory

Rzadko kiedy uda się studentowi dostać pracę w czymś na czym się zna – raczej będą to prace operacyjne, nie wymagające kwalifikacji (choć wcale nie zawsze proste). I będą wymagały przyswojenia wielu nowych zasad – każde takie doświadczenie uczy zaś niezbędnej w późniejszej pracy pokory. Tego, by się dopytać kiedy czegoś nie wiadomo, by wysłuchać dokładnie poleceń szefa i by wziąć odpowiedzialność za to, co zrobiło się źle. Ta umiejętność na początku kariery przydaje się jak żadna inna.

5.Uczy podejścia do klienta

Wprawdzie nie każda studencka praca jest związana z ludźmi, ale powinna być. Takie doświadczenie jak kelnerstwo, telemarketing, barmaństwo czy inne prace związane z obsługą klienta rzutują na to, czy później będzie się chciało pracować z klientem czy nie. Nawet bardzo krótkie doświadczenie wakacyjne może oszczędzić wielu rozczarowań i złych wyborów na ścieżce kariery.