Reputacja online – kto szuka o Tobie informacji?

Kiedy ostatnio sprawdzałeś co Google ma do powiedzenia na Twój temat? Co jakiś czas warto wrzucić swoje dane personalne w wyszukiwarkę (również telefon czy adres e-mail) i sprawdzić jakie wyniki wyszukiwania otrzymamy – być może jest wśród nich coś, czego wolelibyśmy się pozbyć? Czy masz jasność kto cię googluje?

Najczęściej googlujemy się sami – z badań serwisu Background Check wynika, że własne dane googluje 70% absolwentów studiów o 38% osób ze średnim wykształceniem. Poza nami, googlują nas też znajomi i przyjaciele (81% osób przyznaje się do szukania informacji o znajomych w sieci). Drugą sporą grupą są osoby nieznajome – googlują nas sprzedawcy, marketerzy, ale również włamywacze- zwłaszcza jeśli pozostawiamy dużo informacji prywatnych dostępnych publicznie.

Coraz częściej reputację online sprawdzają również pracodawcy (obecni i potencjalni) – nie tylko zwracają uwagę na to co prezentujemy światu, ale również jak bardzo chronimy swoją prywatność i jak dużą odpowiedzialność za to, co prezentujemy, bierzemy.

Statystycznie 70% internautów szukało informacji o drugiej osobie w wyszukiwarce (mogło to być szukanie informacji o kliencie, kontrahencie, czy kandydacie na partnera – grunt, że to medium wykorzystujemy jak widać często).

Czy ty dbasz zatem o reputację i prywatność online?