Po 5 minutach rozmowy już wiemy, że się nie nadajesz!

Ile czasu zajmuje osobom zajmującym się rekrutacją podjęcie decyzji co do tego, czy nadajesz się na stanowisko czy nie? Standardowa rozmowa kwalifikacyjna trwa od 30 minut do godziny, a na odpowiedź czekamy nierzadko kilka dni. Jak skomplikowany zatem jest to proces?

Z badania, jakie przeprowadził serwis CareerBuilder wynika, że niezbyt – prawie połowa managerów stwierdza, że o tym, że kandydat nie nadaje się na stanowisko na które aplikuje, wie już po 5 minutach rozmowy kwalifikacyjnej! 87% managerów potrzebuje na taką decyzję zaledwie 15 minut.

Skoro tak, to dlaczego rozmowy kwalifikacyjne tak długo trwają?

Otóż są ku temu dwa ważne powody:

  1. 5 minut wystarczy niekiedy by wiedzieć, że kandydat się nie nadaje, ale nie wystarczy by zorientować się, że na pewno da radę i czy manager chce go zaprosić do współpracy. Rozmowa trwa więc dłużej, by można było zastanowić się, czy ta osoba jest odpowiednia na stanowisko na jakie kandyduje.
  2. Kończenie spotkania po 5 minutach jest nieeleganckie. A mimo wszystko, większość firm wolałaby, by kandydat nie miał złego wrażenia o firmie po spotkaniu. Jeśli zaś po pięciu minutach spotkania manager go pożegna, to zdecydowanie miłych wspomnień po spotkaniu taki kandydat nie będzie miał. Rozmowy się zatem nieco przeciąga, by później na spokojnie odpisać kandydatowi, że niestety, ale nie przeszedł dalej w walce o etat.