Choroba pracownika a brak lekarza

Co z zaświadczeniem o niezdolności do pracy?

Dodatnie temperatury i dość łagodna, ale deszczowa zima owocują wysypem przeziębień i chorób.  Nie zawsze, jeśli poczujemy się źle możemy udać się w ten sam dzień do lekarza – kolejki są spore i nie zawsze wystarczy „numerków” Co wtedy? Czy lekarz może wystawić na zwolnienie lekarskie wstecznie, jeśli nie uda nam się do niego dostać a nasz stan nie pozwala na to, byśmy poszli do pracy?

W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia – możemy zgłosić urlop na żądanie i zamiast na zwolnieniu chorobowym spędzić pierwszy dzień choroby na urlopie. Tracimy wprawdzie dzień urlopu, ale nie mamy kłopotów w razie, kiedy lekarz uzna, że aż tak chorzy wcale jednak nie byliśmy.

Drugim wyjściem jest poproszenie lekarza o wystawienie ZUS ZLA wstecznie. Jest to możliwe do 3 dni wstecz od momentu wizyty. Warunkiem jest to, by lekarz mógł na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu stwierdzić z całą pewnością, że nie byliśmy zdolni do pracy. Pamiętajcie jednak o tym, że w takiej sytuacji, lekarz może wystawić ZUS ZLA jedynie do trzech dni wstecz. I musi uznać, że takie zwolnienie było konieczne – czyli rzeczywiście byliśmy niezdolni do pracy.