3 typy osób podatnych na mobbing

Mobbing w pracy – czy to ze strony przełożonego czy współpracowników, nie jest takim rzadkim zjawiskiem. Zdarza się może nie często,ale osoba, która jest w pracy szykanowana w zasadzie nie odczuwa żadnej satysfakcji z życia zawodowego i do pracy chodzi z niechęcią. Szybko się wypala i podupada na zdrowiu. Czy jesteś osobą podatną na mobbing? Czy łatwo cię sprowadzić do roli biurowego kozła ofiarnego?Jakie osoby najczęściej bywają mobbingowane w pracy?

Osoby kompetentne.

Czy bycie dobrym w tym co się robi zapobiega mobbingowi? Niestety nie. Osoby takie często padają ofiarami niechęci i zachowań mobbingowych ze strony współpracowników, którzy czują się zagrożeni tym, że osoba ta, jest lepsza od nich w swojej pracy. Wprawdzie mobbing nie polega tu na podważaniu kompetencji (bo jest to trudne do przeprowadzenia), ale bywają zepchnięte na margines, obmawiane a do tego zdarza się, że współpracownicy próbują takiej osobie podłożyć nogę tylko po to, by szef zobaczył, że ta osoba nie jest aż tak dobra jak się wydaje.

Osoby inne niż reszta.

Odmienność – jakiego by rodzaju nie była – zawsze może owocować większą podatnością na mobbing. Wynika to z prostej psychologii stada – nie lubi odmieńców, bo ich nie rozumiemy i zakładamy, że są zagrożeniem. Odmienność może być każdego typu – homoseksualizm, bycie niewierzącym w religijnym środowisku, brak dzieci w środowisku, w którym każdy ma swoje pociechy, a nawet inny styl ubierania się.

Osoby zbyt miłe i łagodne.

Nadają się na kozły ofiarne, bo nikt nie spodziewa się walki i obrony z ich strony. Cichy i spokojny współpracownik jest dobrym materiałem do tego, by się na nim wyżyć, bo nie będzie walczył o swoje i najprawdopodobniej nikomu się nie poskarży.

Tagi: