12 powodów, dla których Twoi koledzy z pracy cię nie cierpią

Czujesz, że nie należysz do najbardziej popularnych osób w firmie? Z zazdrością patrzysz na to, że inni na urodziny dostają prezenty i życzenia,a tobie ledwo dwie osoby bąkną pod nosem „wszystkiego najlepszego”, jak potrzebujesz pomocy to jakoś nikt nie kwapi się z ratunkiem a przerwy na lunch zwykle spędzasz sam? Być może jesteś nielubiany i to na własne życzenie. Sprawdź jakie błędy być może popełniasz.

1. Zamiast prosić o pomoc – żądasz

Jak często zdarza ci się używać zwrotów grzecznościowych typu „proszę”i „dziękuję?” – on uprzejmości jeszcze nikt nie umarł, a pozwala zachować dobre relacje ze współpracownikami. Koledzy z pracy – o ile tylko nie są nadmiernie obciążeni pracą – zazwyczaj chętnie pomagają. O ile się ich o to poprosi. Być może zamiast prosić żądasz lub wykazujesz postawę roszczeniową?

2. Przypisujesz sobie cudze zasługi

Wprawdzie nad projektem pracowałeś wraz z kolegą, ale podczas prezentacji pomysłu szefowi zapomniałeś o tym wspomnieć? Wystarczy raz przypisać sobie cudze zasługi, by koledzy z pracy zaczęli unikać robienia z Tobą wspólnych projektów. Niekiedy nawet bardziej opłaca się oddać część swoich zasług (lub je podzielić między dwie osoby), po to, by zyskać sympatię i docelowo móc liczyć na pomoc innych. Oczywiście nie oddajemy zasług wtedy, kiedy naprawdę mocno pracowaliśmy nad projektem i od tego może zależeć nasz awans bądź podwyżka.

3. Masz ciężki dowcip

Żarty w biurze to norma – trzeba jakoś rozładowywać napięcie.Poza tym nie samą pracę człowiek żyje. Niemniej jednak nie każdy lubi seksistowskie czy rasistowskie dowcipy. Cynizm również nie zawsze jest akceptowalny – być może koledzy unikają cię właśnie dlatego, że twój dowcip jest nieco „ciężkawy”?

4. Jesteś seksistą

Zdarza ci się puścić oczko do Pani Kasi, lub skomentować wielkość piersi Pani Krysi? Wychodzisz z założenia, że kobiety lubią, kiedy mówi się o tym otwarcie że są seksowne, a żarty z podtekstem erotycznym są Twoim zdaniem najbardziej śmieszne? Seksizm irytuje nie tylko kobiety ale również mężczyzn. Zwróć zatem uwagę na to, jak na Twoje „żarty”reagują inni?

5.Plotkujesz

Rozmowy w biurze – również o pracownikach są normalne, ale plotkarze, czyli osoby,którym nie można powierzyć żadnej tajemnicy, którzy robią „z igły widły” i zawsze widzą nieco więcej niż w rzeczywistości się dzieje nie są lubiani. Sprawdź, czy przypadkiem nie należysz do tej grupy!

6.Zakładasz, że inni cię nie lubią

Jeśli tak jest, to Twoje zachowanie może działać jak samospełniająca się przepowiednia. Patrzysz na innych „spode łba”, zatem oni w ten sam sposób patrzą na Ciebie zakładając, że to ty ich nie lubisz. I nieporozumienie gotowe – gorzej, że z daleko idącymi konsekwencjami.

7. Jesteś lizusem

Lubisz swojego szefa (lub przynajmniej udajesz) i wiesz, że należy chwalić jego pomysły i zgadzać się w opiniach, bo można na tym zyskać? Taka strategia rzeczywiście popłaca, ale możesz być postrzegany jako lizus i osoba, której nie należy mówić za wiele, bo może z tym polecieć do szefa.

8.Jesteś niesłowny

Obiecałeś pomóc a nie znalazłeś czasu? Miałeś coś załatwić,a le wypadło ci z głowy? Niesłowność sprawia, że ludzie nie mogą na ciebie liczyć. Mało tego, każda kolejna Twoja obietnica- nawet składana w dobrej wierze, traktowana jest z przymrużeniem oka i zamiast wdzięczności dostajesz co najwyżej pogardliwe spojrzenia.

9.Unikasz odpowiedzialności

Starasz się tak pracować, by jeśli coś nie wyjdzie nie była to twoja wina? Może nadmiernie unikasz odpowiedzialności? Takich osób się nie lubi, bo nie można im zaufać ani na nich polegać. Zawsze się jakoś wykręcą.

10. Jesteś nadmiernym perfekcjonistą

Żadne zadanie nie jest dość dobrze wykonane dopóki nie jest wypieszczone do samego końca? Perfekcjoniści mają dobre cechy – dzięki nim spraw są dopinane na ostatni guzik. Nadmierny perfekcjonizm może jednak być postrzegany jako nadmierne przywiązywanie uwagi do detali i męczący dla innych.

11.Wiecznie narzekasz

Każdy dzień traktujesz jak dopust Boży? Praktycznie nie pamiętasz by cokolwiek w pracy cię ucieszyło? Wiecznie mówisz tylko o tym, że się zwolnisz i że masz już dość? Pracownicy nie lubią wiecznych narzekaczy – sprawiają oni, że atmosfera w pracy jest słaba i każdy – nawet te, kto jest zadowolony ze swojej pracy – czuje się w niej nieco gorzej.

12.Krzyczysz na innych

Zdarza ci się podnosić głos w pracy jeśli się zirytujesz? Zwróć na to uwagę, bo jeśli taki styl komunikacji panował lub panuje w Twoim domu możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że bywasz agresywny wobec współpracowników. Jeśli jesteś zdenerwowany a masz tendencje do tego by podnosić głos to staraj się przed rozmową z kolegą uspokoić bądź po prostu napisz maila.

Tagi: