Pytania w trakcie spotkania czy tylko na końcu?

Kiedy zadawać pracodawcy pytania dotyczące pracy – czy zachować je na koniec rozmowy czy może zadawać je w trakcie spotkania?

Większość osób prowadzących rekrutację zachęca kandydatów do zadawania pytań przeznaczając na nie czas na końcu rozmowy kwalifikacyjnej. Czy to oznacza, że w trakcie rozmowy nie powinniśmy o nic pytać, tylko skupiać się na odpowiedziach na zadawane nam pytania?

Lepszą strategią jest próba wciągnięcia osób prowadzących rekrutację w rozmowę – czyli nie tylko odpowiadamy na pytania, ale również dopytujemy o to, jak kwestie o których właśnie rozmawiamy, wyglądają w firmie, w której chcemy otrzymać pracę. Dlaczego to lepsza strategia? Bo pytania, które zadajemy i które wymuszają na naszym rozmówcy odpowiedzi sprawiają, że spotkanie rekrutacyjne zaczyna bardziej przypominać rzeczywiście rozmowę a nie przesłuchanie. Dzięki temu, nasi rozmówcy nie wyłączają się, nie tracą uwagi a po spotkaniu mają poczucie, że spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze. Poza tym,jeśli pytamy, to sprawiamy wrażenie rzeczywiście zainteresowanych pracą, firmą i kulturą organizacji do jakiej chcemy się dostać. A to zaangażowanie jest obecnie jedną z najbardziej cenionych przez pracodawców cech.

Pamiętajcie jednak, że to jakie pytania zadajemy, również daje naszym rozmówcom informacje o tym, co jest dla nas ważne, zatem zadawajcie je rozważnie.