10 wskazówek dla piszących pierwsze CV w życiu

Pierwsze CV to poważna sprawa – doświadczenia nie ma zbyt wiele, trudno pochwalić się osiągnięciami a jednocześnie trzeba zadbać o to,by dla pracodawcy było na tyle zachęcające, by zechciał się z nami skontaktować. Tworząc pierwsze CV kandydaci nadal popełniają sporo błędów- a w przypadku osób dopiero rozpoczynających karierę to właśnie to jak napisane jest CV może być kluczowe w walce o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego? Bo rekruterzy przeglądając CV osób bez doświadczenia nie bardzo mogą oprzeć się na szerokich kompetencjach, bo tych osoby te jeszcze nie mają. Zatem spora część decyzji oparta jest o to, w jaki sposób kandydat przygotował CV i jakie błędy popełnił. Oto kilka wskazówek dla początkujących:

1.Z szablonów CV korzystaj ostrożnie

Pierwszym krokiem jakie podejmuje osoba tworząca pierwsze CV w życiu jest często skorzystanie z gotowego szablonu CV, jakie znaleźć można na stronach internetowych. Z takich szablonów staraj się korzystać ostrożnie – niech będą inspiracją, ale niech nie służą do tego, by uzupełnić ich istniejące rubryki, zapisać i wysłać. Dlaczego? Bo osoby zajmujące się rekrutacją, takich przerobionych szablonów dostają mnóstwo – zatem od razu je rozpoznają i wiedzą, że kandydat poszedł – tworząc CV – po linii najmniejszego oporu. Poza tym, kandydaci korzystając z szablonów często zapominają o tym, że muszą usunąć istniejące formatowanie, stopki czy informacje przykładowe, które twórca zawarł w CV – i potem zostają w nim „kwiatki” w postaci „przykładowych” danych.

2.Nie wpisuj banałów

Kilka umiejętności, które dawniej miały w CV znaczenie, obecnie mocno się zdezaktualizowały – czy można funkcjonować we współczesnym świecie bez umiejętności obsługi pakietu Office czy przeglądarek typu Mozilla czy Chrome? Raczej nie, prawda? Zatem wpisywanie tego, że umiemy się tym posługiwać jest jak podkreślanie tego, że potrafimy czytać i pisać -a przecież takich informacji nikt nie wpisuje w CV, prawda? Umiejętności, które są ogólnie dostępne niemalże wszystkim z młodego pokolenia nie ma sensu wpisywać w CV. Nie „zajmie” nam to więcej miejsca, a jedynie będzie niepotrzebnie umieszczonym cliche.

3. Wpisuj umotywowane umiejętności

Częstym błędem młodych osób jest próba zapełnienia miejsca w CV wszystkim czym się tylko da. Zatem wpisują oni mnóstwo umiejętności miękkich (kreatywność, odpowiedzialność, umiejętność pracy zespołowej itd.) – niekiedy nawet kilkanaście. Kiedy jednak rekruter zapyta o to, co kreatywnego zrobili w zeszłym tygodniu lub dlaczego sądzą, że są odpowiedzialni – nie potrafią odpowiedzieć. W CV wpisuj zatem tylko te kompetencje, które potrafisz wyjaśnić i umotywować – czyli podać przykład, który świadczy o tym,że rzeczywiście je masz. Inaczej po prostu się ośmieszysz.

4. Inicjatywa i chęć do pracy

Młoda osoba nie ma doświadczenia zawodowego, ale może mieć cechy poszukiwane przez pracodawców – inicjatywę, chęć i pasję do tego by się rozwijać. Postaraj się, by było to w CV widać. Wpisuj dodatkowe, dorywcze prace, inicjatywy w których brałeś udział jako wolontariusz czy pomoc i wszelkie inne działania, które czegoś cię nauczyły (np. udział w kole zainteresowań) – ważne, byś umiał powiedzieć, co ci to dało. W ten sposób zawrzesz w CV wiele informacji a jednocześnie będą one pracować na Twoją korzyść.

5.Nie zapomnij o klauzuli

Brak klauzuli o przetwarzaniu danych osobowych powoduje, że CV staje się bezużyteczne. Pamiętaj, by nie przeklejać jej bezmyślnie z ogłoszenia rekrutacyjnego. Niektóre firmy podając brzmienie klauzuli, której wymagają podają nazwę swojej firmy – w efekcie, jeśli ją przekleisz i potem wyślesz to samo CV do innych firm, będzie widać, że wysyłałeś CV do tej firmy. Poza tym taki błąd świadczy o braku uwagi (podobnie jak wysyłanie CV ze standardową klauzulą mimo iż firma wymaga innego jej brzmienia). Zanim zatem wyślesz CV, przeczytaj treść klauzuli wymaganej przez pracodawcę w ogłoszeniu i wprowadź do dokumentu właściwą.

6.Nadaj plikowi odpowiedni tytuł

Najlepiej, jeśli tytułem pliku będzie nazwa dokumentu (CV lub List Motywacyjny) oraz Twoje imię i nazwisko. Samo „CV” to za mało – pracodawca zapisując je, chce wiedzieć czy je ono jest. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli nie podasz nazwiska, ale taki tytuł CV sugeruje profesjonalizm – a zmiana nazwy pliku nie zajmie ci więcej niż 10 sekund.

7.Zrób dobre zdjęcie

Nie korzystaj z legitymacyjnego zdjęcia, które robiłeś do świadectwa dojrzałości – chyba, że jest naprawdę dobre, a ty nadal jesteś do siebie podobny. Pamiętaj,że Twoje zdjęcie (jeśli decydujesz się je zamieścić) to pierwszy kontakt pracodawcy z Twoją osobą i okazja do zrobienia pozytywnego pierwszego wrażenia. Wybierz zatem zdjęcie na którym jesteś pogodny, uśmiechnięty i masz po prostu miły wyraz twarzy. Zdjęcia legitymacyjne mają to do siebie, że często jesteśmy na nich ponurzy i nieco tępo patrzymy się w przestrzeń. Złym pomysłem jest też wycinanie swojej twarzy z wakacyjnego zdjęcia, na którym wyglądamy dobrze – po pierwsze takie wycięcie z reguły widać, a po drugie mamy na sobie zazwyczaj zbyt kolorową i luźną odzież. W dobie cyfrówek zrobienie dobrego zdjęcia nie jest problemem – nie musisz korzystać z pomocy profesjonalnego fotografa (choć nierzadko warto w takie zdjęcia zainwestować) – na pewno ktoś z Twoich znajomych bawi się nieco fotografią i w ramach wprawek pomoże ci zrobić dobrej jakości portret, na którym będziesz wyglądał przyjaźnie, a który jednocześnie nie będzie nazbyt luźny.

8.Zadbaj o właściwe formatowanie

Unifikacja czcionki, justowanie, stosowanie twardej spacji, nagłówki – to podstawy formatowania dokumentów. Jeśli szukasz pracy biurowej, dobre sformatowanie dokumentu jest niezwykle ważne. Niektórzy rekruterzy czy szefowie przywiązują do tego ogromną wagę zatrudniając osoby bez doświadczenia zawodowego. Chodzi o to, by taka osoba potrafiła sformatować dokument, który będzie miała wykonać i nie zmarnowała na to połowy dnia. A jeśli Twoje CV jest źle sformatowane, to oznacza, że raczej tego nie potrafisz. Pamiętaj, że jeśli zapiszesz CV w formacie .doc to twoje formatowanie można podglądnąć i wszystkie niedoskonałości zobaczyć. Lepiej zatem zapisać CV w formacie .pdf.

9.Daj CV do przeczytania znajomemu, by sprawdził literówki

Literówki i błędy w CV to rzecz karygodna. Świadczą o braku umiejętności korzystania z edytora tekstów i brak uważności. Są pracodawcy, którzy młode osoby – jeśli te wyślą CV z literówkami – z miejsca odrzucają, uważając, że osobom tym wcale na pracy nie zależy, skoro nie zadały sobie trudu sprawdzenia CV. Sam możesz literówek nie zauważyć, nawet czytając tekst dwa razy – znasz go, więc twój wzrok uzupełnia dane i wypełnia błędy. Dlatego przed wysłaniem pierwszego CV lepiej dać je do przeczytania innej osobie, by wyłapała ewentualne błędy.

10.Nie przesadzaj z kolorami

Kreatywne CV nie nadaje się do każdej branży – IT, finanse czy obsługa Klienta to nie zawsze dobry target do wysyłania kolorowych, nietypowych CV. Możesz oczywiście CV w formie infografiki czy prezentacji wysłać jako dodatek, ale zawsze załączaj podstawowe, tradycyjne CV. Jeśli koniecznie chcesz nadać mu nietypowy, ale stonowany szlif, to wykorzystaj kolor – możesz zaznaczyć kolorem poszczególne sekcje (np. wykształcenie, doświadczenie, zainteresowania) czy podkreślić kolorem najważniejsze informacje – ale nie używaj więcej niż 1 dodatkowego koloru – inaczej wprowadzisz chaos, a z CV zrobisz pisankę.