Wzrok w trakcie rozmowy rekrutacyjnej przez Skype

Masz umówione spotkanie rekrutacyjne przez Skype? Pamiętaj o jednym małym szczególe – skierowaniu wzroku na kamerę w trakcie rozmowy!

Kiedy rozmawiamy z kimś twarzą w twarz skupiamy się na jego oczach. Patrzymy w nie o w ten sposób budujemy zaufanie. Osoba, która nie patrzy nam przynajmniej raz na czas w oczy jest postrzegana jako mało otwarta, nieufna, skryta, nieśmiała, mająca coś do ukrycia i niegodna zaufania. Innymi słowy mówiąc – niezbyt dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Dlatego w trakcie spotkania staramy się patrzeć w oczy naszego potencjalnego managera czy rekrutera.

W czasie rozmowy przez Skype, odruchowo wzrok kierujemy również do oczu naszego rozmówcy. Problem w tym, że one wcale nie znajdują się tam, gdzie nam się wydaje, że się znajdują – patrzymy w oczy na monitorze, tymczasem ich właściwa pozycja, to miejsce”za kamerą” – zatem to nie w ekran powinniśmy patrzeć, ale jeśli chcemy sprawić wrażenie, że patrzymy rozmówcy w oczy, powinniśmy patrzeć w kamerkę. To tak samo jak z aparatem fotograficznym – kiedy patrzymy się wprost na obiektyw, okazuje się na zdjęciu, że wyglądamy jakbyśmy patrzyli na osobę , którza ogląda zdjęcie. Staraj się o tym pamiętać w trakcie rozmowy przez Skype!