Umowa na czas określony zmniejsza szanse na dziecko?

porod Umowa na czas określony zmniejsza szanse na dziecko?Jaki to miałoby mieć związek? Okazuje się jednak, że zatrudnienie kobiety na czas określony lub brak umowy o pracę opóźnia podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka – to zaś może przełożyć się na to, że czas kobiety po prostu minie. I dziecka nie będzie wcale.

Australijczycy sprawdzili, czy forma umowy o pracę, jaka posiada kobieta ma wpływ na to, kiedy decyduje się ona na dziecko. Okazało się, że związek istnieje. Brak stabilności związanej z brakiem umowy na czas nieokreślony powoduje, że kobieta nie decyduje się na posiadanie dziecka. Po analizie statusu zawodowego i rodzinnego ponad 600 kobiet okazało się, że wśród kobiet w wieku 35 lat, najmniej dzieci mają te, które najdłużej pracowały na terminowych umowach. Jeśli kobieta pracowała w ten sposób przez rok, to prawdopodobieństwo posiadania dziecka spadało o 8%. Przez dwa – o 23% a przez trzy aż o 35%.

W Polsce znacznie więcej kobiet pracuje nie tylko na umowach na czas określony, ale również na umowach cywilno – prawnych, które nie dają żadnego zabezpieczenia. Ciekawe, czy i u nas występuje podobna zależność między poczuciem bezpieczeństwa, a decyzją o posiadaniu dziecka. Czy nasze czytelniczki brały to pod uwagę przy planowaniu rodziny?

Dodaj komentarz